Це мабуть одна із найважливіших ідей, що увійшли в мою книгу Формула Продуктивності. Пост опублікований якраз у розпал Євромайдану і залишається актуальним по цей день. І чим далі, тим більше, оскільки медіа все більше заполоняють (або забирають) наше життя. Користайте!
Сядьте, якщо Ви стоїте, або вхопіться за стілець, якщо знаходитеся у сидячому положенні. Закрийте вуха дітям, якщо збираєтеся прочитати наступне речення вголос і ні в якому разі не давайте глянути на це Вашим дідусям чи бабцям, щоб не стався раптом інфаркт.
“Я не читаю новин і вважаю, що заради власного блага людям краще цього не робити”.
(солене озеро Саки, Крим.)
Почувши б таке твердження з уст будь-якої людини ще пару років тому, я б навіть не став розпочинати з нею бесіди, вважаючи що чувак взагалі нічого не тямить у житті.
Кожен мій день розпочинався з ранкового півгодинного моніторингу онлайн медіа. Далі я ще годину слухав радіо, коли йшов і повертався з роботи. А власне протягом робочого дня, коли ставало нудно чи була перерва, зручно вмощувався на дивані і з цікавістю перелистував газетну чи журнальну пресу.
Для підкріплення своїх знать про те, що коїться у світі, в країні, у місті, а також у сусідньому дворі зідзвонювався з друзями і розпитував чи раптом чогось нового не сталося, а перед сном контрольно знову заходив онлайн.
І знаєте що?
Ні у моєму житті, ні у житті Планети від цього нічого не змінювалося.
Земля далі продовжувала крутитися, як і до того: хтось із знаменитостей купував собі нові труси, десь розпочиналася війна чи відбувалася інфляція, раптом вистрілював черговий стартап, а мільйони людей залишалися незадоволеними власною долею, нарікаючи на всіх і на все навколо.
Я був таким собі професійним спостерігачем, перебуваючи в курсі всіх подій – ерудований, завжди готовий дати пораду, маючи власну точку зору як повинне розвиватися суспільство. В придачу ще й коментував статті і входив у віртуальні перепалки. Вам це нічого не нагадує?
Але згодом все помінялося. Я перестав слідкувати за новинами, що стало одним із моїх основних правил в буденному житті.
***
Кінець телебачення
Для початку, варто зазначити, що телевізор я перестав дивитися у 16 років, коли переселився жити самостійно. Тоді батько поставив мені величезний старий електрон, який я доволі швидко повернув, оскільки до нього не було пульту, а постійно вставати з дивану, щоб змінити канал було влом.
Відсутність ящика стало нормальним явищем, тож я просто звик якось жити без нього і вже не думав про покупку. Фільми почав скачувати, а з новинами знайомився у мережі, в газетах і по радіо.
Єдині винятки використання ящика, це перегляди з друзями футбольних матчів і National Geographic або Discovery, коли приходжу до бабці в гості, щоб перекусити.
***
Страшна реальність більшості живих мерців
Відсутність у житті ТБ стало звичною справою, але мозок все ще страшенно плавився від перенасичення продукати постіндустріальної епохи. Я почав розуміти це лише, коли активно став на шлях саморозвитку, пошуку себе і розвитку власної справи.
Після прочитання сотень сторінок літератури по тайм менеджменту, опрацювання мотиваційних аудіокурсів і відвідин ряду бізнес-тренінгу я проаналізував ситуацію і з’ясувалося, що майже третина мого активного часу протягом дня йде на перегляд новин (1 год. серфування вдома + 1 год. радіо по дорозі + 1 год. в перервах на роботі + 2 год. плітки і аналіз = 5 год), враховуючи, що сон займає 8 годин і залишається активно жити всього 16. Але це ще у кращому випадку.
Це був наче удар по пиці: “Дурну, ти марнуєш своє життя!”.
А й справді! Весь цей дрогоцінний час можна було проінвестувати у постановку цілей і планування, навчання і саморозвиток, практику і розвиток власної справи чи професійний ріст. Тоді почав бити на сполох.
***
Найскладніший піст – Інформаційний
Першим кроком була відмова від ранкового і вечірнього ритуалу перечитування новин онлайн. Для цього я повидаляв усі закладки, щоб не маячили перед очима і взяв за приклад просто не заходити на відповідні сайти через силу. Зараз є класна аплікуха до Chrome Website Blocker, через яку можна повністю блокувати перегляд будь-якого сайту або робити обмеження погодинно.
Наприклад забанити для себе Українську Правду з 7 до 10 зранку і з 20 до 23 ввечері.
Руки чухалися і хотілося глянути що ж там діється, але я тримався, а вивільнений час з саомго початку використовував для розвитку Ukraine-Travel-Secrets, а OpenMind.com.ua тоді ще навіть не пахло.
Згодом я зрозумів, що без мого моніторингу світ не вмре, а Земля не зникне з Сонячної Системи, і почав посилювати піст.
Замість радіо почав слухати аудіокниги, а якщо хотілося музики в дорозі, то попередньо переписував їх з компа на плеєр, щоб жоден згусток негативної відволікаючої енергію не проліз свідомість, яка лише почала загартовуватися і набирати цілеспрямованості.
Ну а з журналами і газетами після таких перемог було справитися зовсім просто 🙂
***
А де ж правда?
Фактично станом на кінець 2011 року з мого життя повністю зникли ЗМІ. І понеслося… Вивільнений час я спрямовував на розвиток себе і власних проектів, які згодом почали приносити користь іншим.
Я був щасливим, енергійним і сфокусованим на основних речах. Винятками були перегляди інтерв’ю зі мною на медійних ресурсах заради цікавості. І що я побачив? 70% поданої інфи перекручено, а те, що я насправді намагався донести, часто вирізано з відео або не включено до статті.
Висновок. ЗМІ та і взагалі кожна людина подають інфу так, як вважають за потрібне, і мають повне на те право. Але це фактично у 99% необ’єктивно. Зазвичай просто недоговорюють і припідносять ту інфу, яку потрібно, але часто нагло брешуть. Переконаний, Ви бачили прикладі на основі останніх подій.
То кому вірити? Хммм, складне питання. Перевіреним джерелам: своїм очам і досвіді або ж перевіряючи одну і ту саму інфу з різних джерел (друзі, різні ЗМІ, інші публікації т.д…).
І замкнуте коло – для того, щоб бути в курсі новин, треба читати більше новин!
То як бути? Моя відповідь: “Не читати новин взагалі!”
***
А же як бути в курсі справ і почуватися частиною суспільства?
Ось саме в цьому розділі криється неочевидний феномен, який я зрозумів лише після того як перестав слідкувати за новинами 🙂
Ви і так будете в курсі всіх важливих подій, які відбуваються навколо! Незважаючи на те, що я повністю відмовився від новин, вони все одно просочувалися у моє інформаційне поле. Звідки? З радіо у маршрутках або офісах, з вітрин газетних кіосків, з телевізорів у кафе і з уст співрозмовників.
Магічним чином, не читаючи новин, я був вкурсі всього насправді важливого, що трапляється навколо, оскільки через стійку оборону, просочувалася лише незначна частина всього інфо-завалу, а саме найважливіше, оскільки про це найбільше говорять. В придачу у моєму активі залишалися додаткових 5 годин, які у пересічної людини йдуть на ознайомлення з новинами замість реалізації власних мрій. А колір нових трусів Кіркорова або черговий переможець Фабрики Зірок і так ні в моєму житті, ні в житті моєї країни чи ближніх нічого не змінить.
***
Найбільша небезпека…
… це повернутися у попереднє русло і знову почати слідкувати за всім і завжди, жадібно поглинаючи терабайти інформації.
Я дуже сильно відчув це на тлі останніх подій, пов’язаних з Євромайданом. Оскільки, наразі перебуваю у Мексиці, то для ознайомлення з тим, що відбувається, почав читати новини. Стався просто колапс. З кожною статтею мене паралізувало все більше.
Мозок забивався все більше, а свідомість потребувала ще і ще, аби впевнитися у реалістичності прочитаних фактів в мережі. Подекуди навіть тиснув F5, щоб обновити динамічну інфу на провідних вітчизних ЗМІ. Відкривав комп, не встаючи з ліжка, і засинав, навіть його не вимикаючи. Кожен день став подібним на інші, а голова була забита на стільки, що я почувався наче з величезного бодуна після хлопчачника. Тут і недалеко до депресії (під катом, як з нею боротися). Я відчув, що нереально тупив. Вам це знайомо?
За декілька днів я отямився. Добре, що я впіймав себе на тому, що жодної користі перегляданням новин і безпорадною медитацією ні собі, ні моїм колегам, котрі повиходили на вулиці не допоможу і підглянув у свої життєві принципи. Усвідомлюючи, що фактично за пару днів “скотився на пси” і зрадив самому собі, вивів інший ефективний метод підтримки Євромайдану, враховуючи відстань, і повернувся у поперднє русло, що відновило кольори у житті, а всі дії знову набули сенсу.
Це стосується не лише дієти інформаційної. Навіть верблюд може пару тижнів не пити, але все одно зірветься. Тому зважайте на будь-які табу, чи це стосується новин, чи алкоголю, чи інших видів посту, адже це може ще сильніше вибити Вас з колії, куди повернутися може бути зовсім не просто.
Фокусуйтеся на основному і вносіть у всі власні дії конкретну суть.
***
То як Вам ідея взагалі не читати новин? Очевидно, комуcь це потрібно робити (наприклад журналістам), але чи зможете без новин прожити Ви?
UPD. За п’ять років після написання цієї статті мені вдалося відвідати вцілому вже понад 100 країн, продовжувати успішно розвивати власну справу і жити щасливим життям, чого такиж щиро бажаю і вам. Успіхів.
P.S. Більше про тайм менеджмент і саморозвиток ви знайдете в цій інфографіці, а також книзі Формула Продуктивності.
Оресте, згодна за Вами, але не повністю. Ось декілька прикладів. Перший приклад підтверджує, що “не треба читати новин” – Я також не дивлюсь ТВ вже більше 20 років, але під час Євромайдану дуже багато читала новин, аналітики, прогнозів – і ті три місяці так нервувала, що захворіла – наслідки тої хвороби ще й досі маю. Після того випадку категорично відмовилась від читання новин – щоб зберігти нерви та здоров’я. І Ви праві, що важливі новини все одно тебе знайдуть – коли горів Норт-Дам, за вечір двоє людей мене про це сповістили. Другий приклад показує, що іноді новини все ж варто… Показати більше »
Когда то интересовался книгами статьями по тайм менеджменту, потом перестал по следующим причинам: 1. Тайм менеджмент имеет смысл если вы хотите стать выше/быстрее/сильнее кото то, то есть покорять вершины. Уже несколько лет не имею желанию покорять вершины и не желаю себя сравнивать с кем то – какой смысл? 2. Тайм-менеджмент имеет смысл для спортсменов, продавцов и всяческого рода менеджеров/бизнесменов, потому что он может оптимизировать процесс, который допустим на прямую влияет на “выход” такого рода специалистов. Для производителей же главное – продукт и какими способами он создан почти не имеет значения. То есть сам процес может быть абсолютно разным и привести… Показати більше »
Це залежить, як до цього підходити 😉
Орест, я согласен с большинством того что Вы говорите. Очень знакомы ваши ощущения по прочтению новостей майдана и просмотра онлайн трансляций, а так же последующих событий. Есть ещё такая вещь как “гражданская позиция”, на которую те или иные новости влияют. Хотя согласен с тем что очень много лжи и субьективности. Абсолютно согласен что новости отравляют жизнь и парализуют (особенно ТВ и радио). Но посты ФБ(которые тоже могут рассматриваться как новости) иногда очень интересны и полезны. В частности возможно забыл бы о Вас если бы ФБ не подкидывал ваши посты и Вы не напоминали о себе по почте. Так же появляются… Показати більше »
Звичайно! Мова йде про свідомий вибір яку інформацію впускти у свій прострі, а яку ні.
Суперова стаття, багато що читаю, як про себе! Теж дожив якось сам до того шо років зо п"ять тому продав непотрібний ТВ. Навіть коли згодом батьки не зрозуміли і нав"язливо подарували ще один старенький ящик, то використовую його у якості фурнітури, на рівних правах із швейною машинкою Зінґєр. Але Евромайдан застав зненацька – теж мав описаний тобою шоковий період, ще й більше половини часу при тому перебуваючи за кордоном. Звідти – побічіні ефекти, фейсбук-підписки, F5 новинних сайтів, депресія тощо. Останні півроку-рік вже й наче зрозумів шо так не має бути, надто тонка межа де важливі новини переходять у лавину інфонепотребу.… Показати більше »
Дуже цікава стаття! Що ж тут все просто, це вибір кожного. У когось така професія, що без перечитування новин ніяк. У когось моральні принципи, бути в курсі того у чому зараз вариться мій народ. А комусь це справді лише псує життя відволікаючи від основних справ. Насправді лише людина котра успішна і щаслива може допомогти іншим тим, хто навколо. Тому вважаю, тут вже кожен має обрати для себе правильний шлях. Читати чи не читати новини. Від себе лише скажу, що пройшла через щось схоже і наразі дала спокій новинам. Працює!
Дуже корисна стаття. Усе добре розкладено по поличках.
Від себе – не цікавлюсь "новинами" вже понад 5 років ні в якому виді.
Особистий досвід: програмую себе на те, що потрібна інфа сама надходить до мене. Як наслідок – моє надсвідоме само починає вилучати із інформаційного оточення тільки те, що стосується мене та мого життя.
Так тема реальна. Але от як відключитися від новин, якщо мене сприймають як одного з найактивніших учасників Євромайдану у мене на роботі і люди просто цікавляться моєї думки про останні події. Тому я на роботі навіть змушений слідкувати за новинами.
Забастуйте і поїдьте на Євромайдан.
Будете інформувати Ваших колег ще краще 🙂
2 роки назад зламався телевізор. Вирішила не купувати- війна, ціни виросли в 3 рази! Спочатку нападав психоз. Зараз почуваюсь супер. Інфо вистачає! Звідусіль. А основне – будьте активні! Них прилипайте до дивана.
Natasha Gorbokon' ех, ностальгія. Ну ми наступної зими мабуть знову в Південно-Мхідну Азію, але вже у східну її частину на розвідку (Камбоджа, Лаос, Вєтнам, Філіпіни і т.д.)
Orest Zub більше людей, особливо росіян, прилітають пакетники чартерами зразу в Крабі. Побудували новий теско лотус прямо в нас. А море, погода, тайська їжа – все, як і раніше :).
Я не розумію, чому Ви так мало фотографій розміщуєте?? Зрозуміло, що інформативна стаття, але ж ЦЕ БЛОГ, сумніваюся, що у вас мало фотокарток!! Мало кому цікавий сухий текст, людям треба АТРАКЦІЙ! Вони приходять сюди почитати про людину яка живе життям мрією, долучитися до цього життя, а не читати тисячі знаків текста!! Додайте ФАНУ і ваші підписники носитимуть ВАС НА РУКАХ!
Це залежить від статті.
Ось наприклад фотозвіт з Грузії (40+ фоток)
https://openmind.com.ua/2013/08/29/georgia/
А тут взагалі жодної фотки, хоча стаття виявилася вірусною.
Десять причин ніколи не йти на роботу
– https://openmind.com.ua/2012/04/02/10-reason-never-get-job/
Ну, а загалом всі мої фотки (більше 50 альбомів) на окремі сторінці,
де все посортовано по країнах – https://openmind.com.ua/photo/
Як на мене, то слово і глибина думки, має значно більшу і цінність
ніж фотка, хоча дякую за ремарку і сподіваюся, Ви звернули увагу,
що 99% світлин на цьому сайті мої власні, а не скачані з нету 😉
Ти, як ніхто це розумієш, Наталю. Як до речі Крабі цього року?
це точно.. від тої кількості різной правдивої і не дуже інфи тільки в депресію вганяєш себе.. особливо тому, що не є очевидцем.
заставило задуматися, з новин тільки негатив!!
батьки дивляться в той тєлік і постійно на негативі! Читають газети – там теж НЕГАТИВ!
Вбили, застрілили, втопили – це все новини кажуть щодня
Перегляну своє бачення, ДЯКУЮ
От власне 🙂
Поспілкуючись з моєю бабцею після того, як вона день слухає раді на кухні, а потім сідає за телевізом, можна подумати, що скоро настане крах людтсва…
Хоча бабця вже багато на щ надивилася у житті, а от, коли цим починає займатися молода люина то вже біда…
А щодо того щоб перевіряти пошту двічі на день (зранку і ввечері) (про це я читала у одній з твоїх статтей раніше) – погоджуюся і підтримую:)
Так, класний спосіб. Очевидно Ви мали на увазі саттю 10 фішок тайм менеджменту, які змнять Ваше життя – https://openmind.com.ua/2013/01/03/10-tm-tricks/
Загалом стаття допомагає ефективніше використовувати власний час.
Ось згадався мені такий вираз “якщо ти не цікавишся політикою, то політика зацікавиться тобою”. Тобто щоб не бути “бараном” під час виборів слід цікавитися, аналізувати не тільки слова керманичів, але їхні вчинки, дії. Байдужим бути до навколишнього також не вихід, бо все що оточує нас тою чи іншою мірою впливає на нас
А мова зовсім не йде про байдужість 🙂
Навпаки, Натале, політикою цікавитися варто, просто не шляхом щоденного глибинного перечитування новин, оскільки відфільтрувати серед всього флуду саме те, що потрібно практично неможливо, а згаяні затрати на пошук не вартують результату.
Тоді ж як, постане питання:
1) Розмовляти з різними політактивними друзями, котрі фільтруватимуть інфу за Вас
2) Переглядати звіти і програму парій чи кандидатів
3) Самостійно ходити на відповідні зібрання, якщо маєте бажання і т.д.
з даною темою стикався в одній і з книг(не пам’ятаю назви), але написано все правильно і в любому випадку, якщо стається щось важливе всі починають це говорити..) Хороший в вас ресурс 🙂
Саме так. От лише про неважливе теж часто говорять і спасу тут нема 🙂
Можна затуляти вуха, можна не реагувати, а ще можна тягнутися до людей, котрі просто не говорять про фігню, як ось ці, наприклад – https://openmind.com.ua/2012/04/20/my-heroes/ або ці – https://openmind.com.ua/2012/07/19/young-enterpreneurs/