Мабуть Ви вже чули таке модне слово, як “коучинг”. Його доволі часто вживають в тому числі і у ІТ сфері. Новомодний рух, який вже відокремлюється в професію. Коучингу навчають на тренінгах, семінарах, відкриваються окремі школи, які навчають цьому ремеслу.

Вільному програмісту Віктору Кучину (професійною термінологією Java Team Lead, Architector at BANQ, Senior Java Engineer at TopTal), автору даного гостьового посту, трапилось побувати в ролі обох: coach і trainee. Тож він має декілька спостережень і порад, які допоможуть, як тренерам так і учням, отримати більше користі від даного процесу.

Кучин

Додам, що наразі Віктор знаходиться у Непалі, де вже провів майже півроку. Два роки тому ми зустрічалися у Тайланді (ось інтерв’ю звідти). Він вільний програміст і працює дистанцйно, а зовсім недавно пройшов медитаційні курси (чи іншого роду духовне навчання) у одному із місцевих ашрамів. Тому життєвої мудрості у нього хоч відбавляй.

Тому давайте спробуємо з’ясувати що собою являє коучинг і головніше, яка справжня суть цієї діяльності, адже багато хто використовує цей термін не за призначенням або просто зловживає ним.

***

Що таке коучинг?

Коучинг – це вид консультаційної діяльності, яка направлена на вирішення проблеми клієнта. На відміну від тренінгів, коучинг використовує індивідуальний підхід. Звідси його перший недолік – масштабованість. Якщо для денного тренінгу можна набрати групу в 20 людей з оплатою, скажімо, 100 гривень, таким чином заробивши за день 2000 гривень, то щоб в коучингу за день заробити 2000 гривень необхідно або ставити плату 2000 гривень за курс, або набрати 8 учнів з оплатою 250 гривень і для кожного провести годинний курс. Як ми бачимо, для кінцевого клієнта продукт виходить і дорожчий і всього-то година замість 8 (денний тренінг передбачає 8 годин роботи).

Наприклад, організований мною курс Employment Non-stop, присвячений допомозі працевлаштування Junior Java Developers передбачав проведення мною щотижневих співбесід з учасниками курсу. Цей процес ніяк неможливо масштабувати, оскільки, неможливо провести групову співбесіду.

Виникає істотнє питання – чому тоді коучинг досі має місце і користується популярністю? Справа в тому, що можна прослухати вебінар Як правильно відповідати на технічній співбесіді Junior Java Developer, та це не дасть практики, що є найбільшою цінністю в данному контексті. Тим більше, кожен слухач має різний рівень підготовки і потребує індивідуальної консультації. Прослуховування вебінару, звісно корисна справа, та далеко не завжди вирішує всі проблеми.

віктор кучин

***

Хто може бути коучем?

Теоритично, коучем може стати кожен, хто володіє експертизою у вибраній області. Експертиза поняття доволі неформальне. Ось пару емпіричних критерієв:

 • Коуч сам вирішив задачу, по якій збирається консультувати. Якщо, скажімо, консультації відбуваються в області працевлаштування, то коуч сам мусить отримати роботу як мінімум раз (чим більше – тим краще звісно).
 • Крім власного досвіду, коуч має враховувати і чужий. Світ багатогранний, варіантів мільйон і самостійно їх прожити доволі складно. Одразу скажу – власного досвіду мало, і якщо вам цікаво займатись консультаційною діяльністю просто необхідно цікавитись досвідом інших людей.
 • Інтерес до навчання. Відсутність інтересу до передачі знань, до того як ваші поради приносять користь неможливо досягти успіху.
 • Вміння вести коммунікацію. Консультація, це в першу чергу спілкування і без вміння чітко висловлювати власну думку буде доволі важко. Навик формулювати думки чудово прокачується в публікаціях. Тому ведення блогу є плюсом для коуча.
 • Успішність і лідерські якості. У своїй консультаційній діяльності по працевлаштуванню початківців Java, крім того, що я ділюсь власними експертними знаннями, я заряджаю учнів на перемогу, що є половиною успіху. Для цього необхідно мати достатній запас внутрішньої сили. Люди слідують за лідерами і вірять сильним і успішним.

Впринципі список можна ще довго продовжувати, та що цих пунків буде достатньо для потенційного коуча зрозуміти де йому варто допрацювати, а для учня визначити компетентність свого тренера.

***

Що дає коучинг тренеру?

Як на мене, переваги практики коучинга не зовсім очевидні, а часу і сил треба докласти чимало. Отже, що дає коучинг тренеру:

 • Контакти. Ніхто не знає що з вами буде через 5-10 років і які знайомства допоможуть вам реалізувати нагальні задачі. Якщо коуч буде якісно виконувати свою роботу – за короткий термін у нього накопичиться чималий список контактів лояльних до нього людей, яким він допоміг вирішити складну задачу. Особисті знайомства вирішують все в нашому сьогоденні.
 • Персональний розвиток. Для того, щоб вирішити чужу складну задачу (для простої задачі коуч не потрібен, або це просто комерція) треба самому бути актуальним і постійно працювати над власною формою. Коли від коуча залежить чийсь успіх, це добряче мотивує замість перегляду серіалу почитати корисну літературу, тощо.
 • Відчуття небезглуздості власного існування. Допога людям в будь-якій формі дарує відчуття актуальності, потрібності проживання на планеті Земля. Цей стан є дуже важливим у житті кожної людини, він допомагає людям бути успішними і навпаки.
 • Грошова винагорода вдячних учнів. Завжди приємно, коли за старання щиро дякують грошима.

віктор кучин1

***

Що дає коучинг учню?

Найбільш відчутною цінністю для учня у коучингу є вирішення нагальної задачі, яку самотужки вкрай важко вирішити і яка заважає розвиватись. Нагадую, що крім експертних знань, коуч дає ще мотивацію – іноді буває доволі важко організувати себе. При зовнішньому мотиваторі і контролері це робити легше. Приклади з власної практики:

Олександр Семенов:

Собеседованием остался доволен, нормальные люди, минимум бюрократии, понятные и вполне логичные правила работы.

Вот, собственно, пока что и вся история, в понедельник первый в жизни рабочий день, в качестве разработчика.

И все это – благодаря вашим вебинарам, первый дал мне импульс, необходимый для начала активных действий, а на втором понял, как нужно вести себя на собеседовании и почерпнул много полезного по подготовке, за что еще раз огромнейшее спасибо!!!

В данному випадку вистачило відвідування вебінарів, щоб Олександр повірив у власні сили і досяг бажаної мети.

Павло Штефанеску:

Мені пощастило знайти Віктора на просторах інтернету ще рік тому, але тоді я гадав, що зможу самотужки подужати Java. І, маючи в своєму арсеналі лінь і неабияку нездатність знаходити час для освоєння матеріалу, я програв ліні цілий рік. Через рік, впевнившись, що самому тяжко, я звернувся по допомогу до Віктору.

Менше ніж за місяць сумісної роботи ми досягли поставленої мети – trainee position at SoftServe, Черкаси.

***

Також існують декілька упереджень, які заважають користуватись послугами коуча:

 • Я можу сам. Самодостатність є чудовою якістю, та не завжди самотужки можна швидко і якісно вирішити поставлену задачу. Звісно, що зпершу варто докласти максимум зусиль, та якщо існують труднощі варто забути про це упередження.
 • Це дорого коштує. Як було зазначено – коучинг доволі дорогий вид консультаційної діяльності, це зумовлено індивідуальним підходом. Тут варто мислити як інвестор, наприклад: я зараз заплачу 600 грн, натомість отримаю позицію з винагородою 300 гривень на день на 3 дні раніше. В результаті чистого прибутку – 300 грн, чи воно того не варто?

***

Резюме

Коучинг є доволі потужною практикою як для тренерів так і для учнів. Перш ніж починати, коучу варто добре подумати в якій області він володіє експертизою, як йому можна вдосконалити власні навики, щоб дати більше користі своїм клієнтам. І найголовнішим є мотив. Гроші не можуть бути гарним мотивом – тільки бажання допомогти іншим.

Учням також не варто з першою ж проблемою бігти до експерта і не варто довіряти першому ліпшому. Тут варто перечитати пункт Хто може бути коучем? і перевірити наскільки обраний кандидат відповідає цим пунктам. Також, користуйтесь інтуіцією і вашим враженням від людини. Для програмістів є чудовий топік для пошуку ментора на DOU.

Всім бажаю успіхів у вирішенні власних задач, які сприяють персональному розвитку!

куч

***

ОРЕСТ: До речі (в першу чергу це буде корисно молодим Java програмістам), Віктор програміст вже такий бувший. Зовсім скоро він проводитиме класний безкоштовний онлайн воркшоп про те, як правильно відповідати на технічній співбесіді Junior Java Developer.

Тому, якщо Ви лише стаєте на шлях веб-програмування мовою Java або ж принаймні Вас загалом цікавить ефективна методика проходження технічних співбесід, не пропустіть даної події, в якій на момент публікації даної статті зареєструвалося вже більше 350 осіб.

#ebiz2018 - онлайн конференціяРеєстрація FREE