Продовжуємо розглядати різноманітні туристичні точки нашої країни і цього разу зупинемося на Буковині. Якщо хто не в курсі, то мова йде про Чернівецьку область і «найспівучіший» край України.
Не зважаючи на те, що це найменша зі всіх областей, густота різноманітних цікавинок тут одна із найбільших. Завдяки своєму географічному положенню (на межі Галичини, Великої України, Румунії і Молдавії) цілий регіон є одним із найбільш багатих на культурну й історичну спадщину.
Найкращою базою для дослідження Буковини є місцева столиця – Чернівці, а відвідати кожен куточок області можна без проблем в межах одноденних радіальних поїздок, тому власне і від цього відштовхуватимемося у даній статті.
***
Як завжди, у постах такого формату для початку надаю карту, описаних нижче місць.
Чернівці
Друге по величині місто Західної України (після Львова), друге за значущістю і може навіть перше за красою в цілій країні. Принаймні так вважають місцеві і повірте з ними є про що подискутувати. Чернівці справді є окрасою нашої країни.
Тут збереглася значного розміру історична забудова, котра по своєму розмаху поступається лише мабуть тому ж таки Львову. Є площа Ринок з Ратушею, купа храмів (серед яких Вірменська церква, Єзуїтський костел, Миколаївський “п’яний” собор etc), драматичний театр та інші.
Взагалі центрі міста дуже і дуже симпатичний з багатьма мальовничими вуличками і площами. Варто зазначити, що основна частина розкинулася на доволі крутому схилі, тож, блукаючи Чернівцями у вам доведеться постійно дертися вверх або спускатися вниз чи принаймні траверсувати.
Окрасою міста є будівля Чернівецького університету, що раніше виконувала функцію резиденції митрополитів Буковини і Далматії, котра тоді, як Галичина чи Закарпаття, входила до складу Австро-Угорської імперії.
В місті достатньо кафе і ресторанів, сюди зручно добиратися поїздом зі всіх частин України, тому, як я зазначав вище, це чудова база для дослідження регіону, оскільки подивитися тут є на що.
***
Хотин
Якщо ви хоч інколи вмикаєте телевізор (чого я не рекомендую – ось чому), або користуєтеся інтернетом, то вже точно бачили світлини цієї фортеці, чиї стіни фігурували у численних історичних фільмах.
Розташувавшись на березі Дністра, з протилежної сторони вже Хмельницька область, а всього за 20 км далі на північ неповторний Кам’янець-Подільський. Раз ви вже доберетеся до Хотина, то щиро рекомендую відвідати і Дністерський каньйон (ось найбільш рибні місця, куди можна добратися на авто).
***
Якщо ж з Чернівців податися основною дорогою на північ, то потрапите у Тернопільську область. Першим містечком будуть Заліщики, але не поспішайте, переїжджати через міст, що височіє над Дністром.
Буквально за кілометр до мосту зверніть у село Хрещатик і доїдьте до кінця у напрямку ріки. Перед вами відкриється така панорама. Беззаперечно один із найіконосніших пейзажів у нашій країні.
Вигляд йде на Заліщики, що вже у Тернопільській області, але точка огляду ще у Чернівецькій. Якщо я десь мотаюся неподалік, то завжди заїжджаю сюди, щоб набратися енергії і позитивного настрою, запалу від чого вистачає на тривалий період.
Поряд ще є церква з монастирем, що додає ізюминки цьому надзвичайному місцю.
Додам, що на півдні Тернопільщини є пару руїн цікавих замків, які гріх пропустили, раз вже будете тут неподалік. Ось окрема стаття про замки півдня Тернопільщини.
***
Назва «Буковина» очевидно походить від слова «бік», «край» і так далі. Зрештою так воно частково і є. Регіон завжди перебував біля кордонів різних держав. Навіть сучасні межі Чернівецької області значно відрізняються від оригінальних меж Буковини, що південною своєю половиною знаходиться у сусідній Румунії.
Свого часу тут оселилися старовіри, котрі тікали за межі Російської імперії. На самому півдні області, є пару сіл, де ще досі проживають представники цієї форми Православ’я. Найвідомішим з них є Біла Криниця, де збереглася мальовнича церква.
Також вартує прогулятися селищем і просто подивитися на побут місцевих мешканців, які українською і досі практично ні слова не в’яжуть.
До слова, велика община старовірів знаходиться також у Вилковому, що на півдні Одещини.
***
Також окремо варто відвідати вражаючий монастир у Молниці, що за 25 км на південний-схід від Чернівців у сторону райцентру Герца. Потрапивши туди, складно повірити, що подібний комплекс може існувати десь на периферії. В мене аж щелепа відвисла, коли потрапив туди вперше.
Побувавши вдруге, теж був не під меншими враженнями. Тут постійно виростає нова споруда, територія чудово доглядається і загалом панує порядок. От би нам в публічному секторі управління так. Ось окрема стаття про цей монастир, що з легкістю потягне на цілу лавру.
***
Підсумовуючи скажу, що це не вичерпний перелік місцевих цікавинок регіону. Левова частка Буковини знаходиться у горах, куди я так і не спромігся ще добратися, хоча дуже цікаво як виглядають тутешні Карпати.
Ще є національний парк Вижницький, також Черемоський і урочище Чорний Дів.. також букові ліси, гора Берда – найвища точка рівниної України, водоспади,
Шишкові горби с. Нагоряни
Музей Ю. Федьковича смт. Путила
ГК Гостинний двір, ресторан Гетьман, джерело с. Мигово
Музей Н. Яремчука м. Вижниця, криниця, БВ Кремениця.
Музей Л. КОБИЛИЦІ с. Сергії
Зубри заказник Зубровиця с. Банилів-Підгірний.
Совицькі болота с. Кліводин
Гора Цецино 538м. м. Чернівці
Шилівський ліс с. Бочківці
Церква Стефана Великого 1440р с. Могилівка
Музей космонавта незалежної України Леоніда Каденюка с. Клішківці
Тур Підземні Чернівці
Траса Мотокрос
Василівські водоспади с. Василів
Сині плеса с. Усть-Путила
Водоспад Сучавський гук с. Шепіт
Буковинська Троя с. Реваківці
Хутір Тихий с. Сергії
Дякую за класну підбірку…
Раллі Карпати на перевалі Шурдин 1173м.
Щиро дякую, Багдане, за такі цінні дописи.
Унікальна локація РЛС Памір г. Томнатик
Рафтинг на р. Чорний та Білий Черемош, Прут
Відомі печери Попелюшка, Буковина, Піонерка,
Тропічний оазис на Буковині в с. Кам’янка Глибоцького району де вирощують більше 40 видів фруктів
Козацька січ в с. Червоній діброві, Глибоцький район,
Дністровська ГЕС м. Новодністровськ
Скельний монастир в с. Непоротово Сокирянський район
Яхт клуб на Дністрі с. Дністрівка
с. Волока світовий центр виробництва весільних суконь
Фестиваль Вихід на полонину в смт. Путила Чернівецька область, Вижницький район проходить в травні
м. Вижниця, с. Віженка, перевал Німчич, НПП Вижницький, с. Багна хутір Стаєчне, Протяте каміння, печера Довбуша
Пам’ятка 7чудес України Буковинські водоспади в с. Розтоки
Фестиваль тюльпанів в с. Реваківці кінний клуб Буковинська Троя, проходить в квітні
Унікальна старовинна церква в с. ЛУЖАНИ, в якій ще молилися козаки перед Хотинською битвою
Цікава також равликова ферма в с. МАМАЇВЦІ яка експортує продукцію в Європу та київські ресторани
Варто відвідати м. ВАШКІВЦІ, всеукраїнський центр маланкарства з музеєм маланки, музей Гараса-буковинський орнаментист та Аннина гора давній центр православвя
Буковина – бо букові ліси, кі тут розповсюджені
Я з вами згідна
Рідне місто, так приємно 🙂 і Заліщики, де пройшло пів дитинства 🙂 Ви багато втратили, що не повернули в Карпати, вони в нас дуже мальовничі. Але вірю, що все ще попереду 😉
Родной город Черновцы. Буковина от слово "бук" – дерево такое, которое в наших краях растет в большом количестве. А р.Днестр – и вправду одно из самых красивых мест в Украине.
Рідне місто)) Ностальгія…
На заході дуже гарно також. Як на путилу їхати через Лужани. Також Сторожинецький район.
Оресте, також можу порекомендувати відвідати містечко Вижниця (70 км від Чернівців), її називають Воротами в Карпати або ж Маленькою Швейцарією, попри історичну спадщину (єврейські синагоги та мікве) можна також насолодитися природними пам"ятками(скелі Протяте каміння та Соколине Око), скуштувати мінеральні води, відвідати заказник з зубрами, насолодитися гуцульською кухнею і купелем на травах. Буковина – прекрасна!
Варто також відвідати село Чортория – Батьківщину актора Івана Миколайчука. Там на озері зимують лебеді.