І так, епічна подорож Південною Америкою продовжується. На черзі Чилі. Далека і невідома для багатьох українців країна десь на краю світу. Донедавна туди нам було зовсім непросто отримати візу, але буквально з листопада 2015 року de facto були скасовані візи, що раніше виносили до 200$ і купу паперової тяганини. 

Чесно кажучи, я б і так туди поїхав, оскільки маю на меті відвідати всі країни у світі. А тут ще й такий порадунок від нашого чи то чилійського міністерства закордонних справ. Ну, Чилі тримайся – 67 відвідана країна

7-Сендбординг-Чилі8

Окрім суто технічної потреби потраптии туди, країна дуже цікава й незвідана пересічним українським мандрівником, а ще там проживає мій перший гість по каучсерфінгу, тому причин було достатньо. 

*** 

Ціла країна фактично являє собою вузеньку лінію землі між Андами і Тихим океаном. Найдовші у світі гори щільно закривають Чилі від решти континенту. Також це останні землі, які підкорили пару сотень років тому іспанські конкістадори.

Ось схема відвіданих нами місць:

*** 

Як і більшість мандрівників, що приїздять туди по землі, прибули ми з Аргентини. Кордон між двома державами проходить прямо по Андах. Зраненька ми ще встигли полазити біля підніжжя найвищої гори Південної і Західної півкуль одночасно – Аконкагуи (6968 м.н.м.), а пообіді вже зловили машину в Сантьяго, столицю країни. 

На кордоні виявилася довжелезна черга (1,5 км), яка на диво швидко рухалася, тож за 2 години ми вже перетнули митницю. Західні схили Анд, що сходять до самих вод Тихого океану значно стрімкіші ніж східні, що виходять у аргентинські простори. Були відрізки схилу по 20 і більше серпантинів.

1-Чилі

Щось подібне я пригадую лише у Чорногорії та на дорозі з Кашміру в Ладах у Індії. Ще дві годинки і ми у Сантьяго.

***

Сантьяго  

Столиця країни є космополітчним містом. Окрім адміністративної і політичної ролі це великий бізнес центр з купої різноманітних ІТ-інкубаторів. Ми зупинилися в самому центрі і відрубалися, щоб наступного дня з новими силами йти досліджувати місто. 

Чилі – це єдина країна, де місцеве індіанське населення ніколи не було переможене до кінця. Навіть зараз 8% становлять нащадки племен Мапуче, які постійно торгуються з урядом за свої права. А ще тут мало не щодня відбуваються землетруси, про найсильніші з яких ви точно чули з новин. 

Тому через постійну ворожнечу з міцевим населенням та природні катаклізми нічого толкового з точки зору архітектури, як в сусідніх державах, збудувати не вдалося. Тим не менше історичний центр виявився доволі приємним. 

2-Сантьяго-Чилі8

2-Сантьяго-Чилі6

2-Сантьяго-Чилі10

2-Сантьяго-Чилі11

2-Сантьяго-Чилі12

2-Сантьяго-Чилі13

2-Сантьяго-Чилі14

2-Сантьяго-Чилі15

2-Сантьяго-Чилі16

2-Сантьяго-Чилі17

2-Сантьяго-Чилі20

2-Сантьяго-Чилі1

Як і у Мексиці, місцеві базари слугують не лише місцем, щоб закупитися, але й – поїсти. Власне в той же час у Сантьяго перебувала укаїнка Анна Гречішкіна, яка ще 2,5 роки тому самостійно відправилися у навколосвітню подорож на мотоциклі. Минулого року ми розминулися в Нью-Йорку і от нарешті зустрілися вживу у Чилі. 

2-Сантьяго-Чилі5

2-Сантьяго-Чилі4

Щоб детальніше познайомитися з Анною та її проектом, ось сайт – ihaveadreamrtw.com. Дуже смілива і сильна дівчина. 

По вечорах мешкані міста перебираються у численні бари, щоб розслаблено завершити день. Товариш Анни виявився класним саксофоністом і чудово дав жару, імпровізуючи зі штатними музикантами клубу. 

2-Сантьяго-Чилі2

Чилі свого роду дуже унікальна держава, адже у тут одночасно вживалися диктатура Піночета і ринкова економіка, вивішви країну в лідери континенту. Лише Уругвай може похвалитися кращими результатами. 

В Сантьяго навіть є окремий downtown, який місцеві ще називають Санхетен (від Манхетен, що у Нью-Йорку), де панує повністю корпоративна культура, а також знаходиться найвищий будинок на континенті. 

2.1-Сантьяго-Феліпе2

2.1-Сантьяго-Феліпе1

2.1-Сантьяго-Феліпе5

Відразу навпроти пагорб з симпатичними особнячками, за якими у ясний день видно вкриті снігом Анди. 

2.1-Сантьяго-Феліпе4

Власне останні вигляди були зазняті з квартри мого товариша Феліпе. 

2.1-Сантьяго-Феліпе6

Історія про Феліпе

Весною 2008 року (майже 8 років тому) я зареєструвався у КаучСерфінг. Тоді у Львові було не більше 30 профайлів і мабуть 3-4 з них реально примали. Моїм першим гостем виявився чилієць Феліпе (на фото). На той момент мені тількино стукнуло 20 років і про мандри я лише мріяв. Феліпе вже тоді обкатав півсвіту і весь час вражав мене своїми розповідями про пригоди у різних кінцях світу. 

Це запалило у мені іскорку! В його фейсбук профілі у полі «релігійні погляди» стояло – Open Your Mind. Це був мій перший КаучСерфінг досвід, після чого я познайомився з десятками надзвичайних людей, з багатьма з яких і досі підтримую теплі стосунки та зустрічаюся у різних точках світу. 

Ця подорож також змінила і житя Феліпе. Буквально місяць після України у Єстонії він зустрів Івоне, з котрою невдовзі одружився і привіз у Чилі. Зараз у них чудова сім’я. Фактично однією із мети подорожі у Південну Америку для мене було просто зустрітися з цією чудовою людиною, адже його візит назавжди змінив моє життя. 

Влітку 2008 я продав свій велосипед і подався у свою першу справжню самостійну подорож Європою, подорожуючи наскільки мені вистачило грошей. І далі закрутилося. Життя повернуло у інше русло і чим далі, тим цікавіше. Безмежно вдячний долі за такі подарунки і людей на шляху. 

*** 

Валпараісо і узбережжя Тихого океану 

Ми спеціально приїхали на вихідні, щоб побільше часу побути з Феліпе і його сім’єю, які ми провели у їх ще одній квартирі в прибережному пляжному містечку Реньяка. Звідти відкривається просто надзвичайний вигляд на цілу затоку. 

3.1-Реньяка-Чилі10

3.1-Реньяка-Чилі7

3.1-Реньяка-Чилі2

На жаль вода в океані дуже холодна, а сильні хвилі не дають зайти далі ніж на 5-10 метрів у воду. Це, як у багатьох місцях на Шрі-Ланці чи Балі. Тим не менше, на пляжах все одно дуже людно. 

3.1-Реньяка-Чилі5

3.1-Реньяка-Чилі4

3.1-Реньяка-Чилі6

Основними містами регіону є Валпараісо і Вінья дель Мар. Це наче дві протилежності. Перший старий та колоритний, а друга нова та вишукана. Я пробігся вздовж узбережжя, щоб подивитися як живе найбільше куротне місто країни – Вінья дель Мар. Повірте, дуже непогано. 

Натомість, щоб дослідити Валпараісо, ми виділити цілий день. До побудови Панамського каналу більшість кораблів, що прямували через протоку Дрейка з Тихого океану до Атлантичного, зупинялися тут, як наслідок залишали багато грошей. У 19 ст. це було одне із найбагатших міст у світі, у що зовсім нескладно повірити, прогулючись вулицями старого міста. 

3-Валпараісо-Чилі1

3-Валпараісо-Чилі2

3-Валпараісо-Чилі8

3-Валпараісо-Чилі6

3-Валпараісо-Чилі4

3-Валпараісо-Чилі22

Але найцікавіше знаходиться на численних пагорбах, де розселялися тисячі новоприбулих осіб, що приїздили до процвітаючого міста у пошуках мріїі. Власне це надає місту надзвичайної атмосфери, подібної до тої, що я пригадую в Гуанахуато, Мексика або Шимла, Індія

3-Валпараісо-Чилі9

3-Валпараісо-Чилі10

3-Валпараісо-Чилі14

3-Валпараісо-Чилі17

3-Валпараісо-Чилі20

3-Валпараісо-Чилі21

Перспектива міста на горбах величезна. Скільки видно стільки воно тягнеться і все з’єднується покрученими вуличками, схолами і традиційними унікальними лише для Валпараісо фунікулерами, що є візитною карткою мальовничого міста.

3-Валпараісо-Чилі3

*** 

Пустеля Атакама 

Повернувшись у Сантьяго, ми сіли у автобус і поїхали 1600 км на північ, поближче до кордону з Болівією, куди далі пролягав наш шлях.  Буквально за пару годин північніше столиці зелені соснові гори замінилися напівпустельними пейзажами. Час від часу дорога притул наближалася до океану, пересікаючи дрібні прибережні містечка.

4-Калама-місто4

Їхалося, хоча і довго, зате напрочуд комфортно. Це був мабуть найкомфортніший автобус, в якому мені довелося бувати. Всього три крісла в ряд, що відкидуються майже горизонтально з підтримкою для ніг та ще купою різних прибамбасів. 

4-Калама-місто1

Взагалі у Чилі хороша інфраструктура. Незважаючи на невелику густоту населення (половина всіх людей проживає у столиці і навколо), практично всі 1600 ка ми їхали по автобану. 

4-Калама-місто

Чудово виспавшись, наступного ранку ми прокинулися у зовсім інші місцевості ще їдучи. Навколо справжня пустеля. Це Атакама – найсухіше місце на землі. Прибувши о 10:30 в шахтарське місто Калама, яке виявилося доволі симпатичним, враховуючи, що поряд знаходиться найбільший індустріальний об’єкт країни. Багато чим нагадує Мексику

4-Калама-місто7
4-Калама-місто10
4-Калама-місто9

Далі ми практично відразу поїхали на екскурсію в шахту видобування міді.

4-Калама-Чилі21

4-Калама-Чилі1

Це найбільша відкрита діра на Землі. Її розміри просто вражають. 5 км (довжина) х 3 км (ширина) х 1 км (глибина).

4-Калама-Чилі26

4-Калама-Чилі24

4-Калама-Чилі3

Великою мірою ціла країна завдячує своєм благополуччям саме цьому об’єкту. Свого часу тут видобувалося 80% міді у Чилі, що в свою чергу відповідало за 60% всього екпорту держави. Щодня лише ця шахта генерує 7 млн. $ США. Відповідно мідь є основним продуктом країни, після чого йде вино і морепродукти. 

Такі самоскиди я бачив хіба у американських екшн фільмах. Радіус колеса – 4 м, а споживання солярки складає 3 л./хв. Вантажопідйомність – біля 300 тон і для того, щоб вивести з самого низу шахти на верх стільки породти, йде трішки більше години. 

4-Калама-Чилі27

4-Калама-Чилі23

4-Калама-Чилі22

Цю шахту обслуговувало ціле місто з населенням 25 тис. осіб. Наразі у Чукікаматі вже ніхто не живе. Всі мешканці перебралися за 10 км у Каламу, оскільки настільки близьке розташування до виробництва перестало відповідати законодавству й різноманітним нормам. 

Зате відвідувачі шахти можуть прогулятися вуличками цього міста-привида. Дуже цікаво – така собі Прип’ять у Чилі. 

4-Калама-Чилі16

4-Калама-Чилі17

4-Калама-Чилі19

4-Калама-Чилі20

*** 

Сан Педро де Атакама 

Під враженням з побаченого в той же день ми сіли на автобус і поїхали у місцевий туристичний центр і оазис посеред пустелі місто Сан Педро де Атакама, що знаходиться поряд з Болівією, що знаходиться ось за тими вулканами.

5-Сан-Педро-Атакама1

Переїзд тривав всього 2 години, а навколишні пейзажі просто не давали відлипнути від вікна автобусу. Складалося враження, що заїждаємо на іншу планету. 

5-Сан-Педро-Атакама10

Колись Сан Педро був перевалочним торгівельним пунктом на шляху з Тихоокеанського узбережжя в глибину континенту, а зараз являється основним туристичним містом північної частини Чилі. Туристів тут явно більше ніж місцевих мешканців, а кількість агенцій, магазинчиків, кафіе і барів просто зашкалює. 

5-Сан-Педро-Атакама19

5-Сан-Педро-Атакама14

5-Сан-Педро-Атакама17

5-Сан-Педро-Атакама15

Те саме й стосується цін. Койкомісця у хостелах починаються від 20 $/ніч, а скромні дабли із загальними вбиральнями від 50 $. Основною принадою міста є наближеність до різноманітних цікавих природніх об’єктів, куди щодня відправляються тисячі туристів. 

Однією із найцікавіших точок є Valle de la Luna (Долина Місяця). Зацініть фото і ви зрозумієте, звідки взялася ця назва. 

6-Пустеля-Атакама4

6-Пустеля-Атакама5

6-Пустеля-Атакама8

6-Пустеля-Атакама13

6-Пустеля-Атакама15

6-Пустеля-Атакама16

6-Пустеля-Атакама18

6-Пустеля-Атакама20

6-Пустеля-Атакама22

6-Пустеля-Атакама25

Краєвиди пустелі Атакама

6-Пустеля-Атакама29

6-Пустеля-Атакама31

6-Пустеля-Атакама32

6-Пустеля-Атакама34

6-Пустеля-Атакама35

6-Пустеля-Атакама37

6-Пустеля-Атакама38

Захід сонця в Атакамі

Також ми просто не могли покинути Сан Педро, не спробувавши сендбордінг.

Сендбординг в Чилі

Сендбординг в Атакамі

7-Сендбординг-Чилі10

Ну, що я можу сказати? Відчуття цікаві, але сноуборд все одно краще. Пісок створює дуже велике тертя. Відповідно для того, щоб хоч якось повертати повинен бути гострий кут схилу, а також велика швидкість. Один неправильний рух і ви мордою в пісок. Зловити кант тут значно простіше ніж на снігу. А ще відсутність підйомників і несамовита спека втомлюють щоразу самотужки підніматися.

На любителя, хоча я вже чекаю того моменту, коли доберемося в Перу, щоб катнути з найбільшої піщаної дюни у світі. Подивимося. 

7-Сендбординг-Чилі11

Таким чином завершилося наше короткотривале перебування у Чилі. Фактично відвідали основні точки її північної половини, а незвіданим залишається південь – Патагонія. Думаю, що поєднаю візит у цей регіон з Патагонією Аргентини, після чого спробую дістатися Антарктиди. Життя покаже. 

*** 

Скільки коштувала подорож в Чилі

Ось наші витрати по окремих статтях: 

  • 194 $ – Проживання
  • 131 $ – Транспорт
  • 196 $ – Харчування
  • 125 $ – Екскурсії і туристичні об’єкти
  • 90 $ – Дрібні покупки і не зовсім 

Вартість за 9 днів на двох – 736 USD

Як і передбачалося, Чилі виявилася зовсім недешевою. Це одна із найдорожчих держав Південної Америки, що знаходиться приблизно в одному ціновому діапазоні з Аргентиною та Уругваєм.

Натомість це розвнута країна, тут чудова інфраструктура, високий рівень життя і загалом все організовано на високому рівні. Єдиний виняток – якість інтернет зв’язку в Сан Педро де Атакама.

*** 

Беззаперечно вартує відвідати цей клаптик землі на краю світу, тим більше, що віднедавна Чилі безвізова для українців. Країна мила, комфортна, зручна для мандрів і з приємними людьми. 

3-Валпараісо-Чилі23

Однозначно сюди ще повернемося, а тим часом продовжуємо мандрувати Південною Америкою і наразі вже перетнули кордон з Болівією…

Для затравки скажу, що це найменш розвнута країна континенту, 60% населення складають прямі потомки індіанців, які й досі ведуть доволі традиційний спосіб життя. Левова частка країни і власне та, яку відвідуємо знаходиться на високогірному плато Алтіплано, середня висота якого 3500-4000 метрів. Я вже не раз страждав від високогірної хвороби, але про це все і не тільки у наступних статтях… 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: