Більше десяти років тому я весело проводив час зі своїми друзями на пляжі в Одесі. Не знаю чи це місце ще збереглося, але пригадую, що тоді ми каталися на тарзанці десь між зеленими схилами і морем біля “траси здоров’я”
Раптом до нас підійшли дві дівчини і зав’язали розмову. Одна з них з цікавістю запитала у мене чому я так розмовляю. «Як?», – відповів я. «Ну, на этом языке, на украинском!»; – сказала дівчина. “Тому що я українець»; – відповів я усміхнено. Це була симпатична дівчина, але шансів після такої розмови у мене вже не було. Я був єдиним, хто спілкувався у нашій компанії «солов’їною»…
Пройшли роки, прогриміли дві револююції. Мені доволі часто доводиться їздити по різних конференціях, семінарах у якості учасника або ж виступати, як спікер, на численних професійних бізнесових подіях в Україні (як правило, у столиці). І знаєте що? Зазвичай я і далі єдиний, хто спілкується українською у колективі.
Доволі часто після першого знайомства з людьми, останні перепитують яке моє справжнє ім’я, гадаючи, що Орест Зуб – це псевдо, а коли я спілкуюся в публічному транспорті по телефону (хоча це може й невиховано) пасажири з подивом озираються хто це так щебече. Слово “будь ласка“, що я люблю так часто вживати, викликає у багатьох подив.
Тут можна довго розмосолювати, занурюючись все далі й далі, але я дам відповідь на найбільш типове запитання: «Чому ти ведеш блог українською»? ?
***
1) На кожен товар свій покупець
Зазвичай першим аргументом чую, мов, УАнет – це невеликий ринок і треба відразу бити по всьому СНД. У мене відразу закладаються думки про те, чому б це не робити англійською, ринок якої в десять разів більший за РУнет. Це, якщо говорити про об’єми, раз вже на те пішло.
Не в об’ємі ринку справа, а у долі цього ринку. Навіть у Македонії чи Словенії, де кількість користувачів інтернету менша ніж населення мого рідного Львова, успішно працюють компанії, забезпечуючи потреби локальних мешканців.
Грошей на кожному рівні достатньо.
І протилежне є лише обмежуючим переконанням, якщо у вас на меті не створення глобальної корпорації звичайно.
***
2) Ідеальний клієнт або фоловер
Блогосфера, онлайн підприємництво або ж бізнес впринципі це ті сфери діяльності, де можна вибирати з ким хочеш в першу чергу працювати ти, а не навпаки. Я це чудово засвоїв, прочитавши статтю 10 причин ніколи не йти на роботу, ще у далекому 2011 році, коли бездумно протирав штани у офісі. Часто мені сумно дивитися на те, як люди прогинаються під інших, втрачаючи власну ідентичність, а то й і гідність.
Ще на самому початку більше чотирьох років тому, я твердо вирішив, що буду писати для інтелегентних, свідомих, прогресивних людей, які прагнуть розвиватися і бажають позитивних змін у своєму житті і житті нашої країни, а також служитиму їм. В результаті вийшло, що саме такі люди почали мене оточувати і я з нетерпінням чекаю, коли щонайменше дві сотні з них приїдуть на Digital Nomad форум, який відбудеться у 2-3 липня у Львові та ще порядка 5000 осіб вийдуть в онлайн протягом наступного тижня на щорічній безкоштовній інтернет конференції ebiz2016.
Життя занадто коротке, щоб проводити його з тими, з ким тобі не подорозі. Перегляньте пост 1000 справжніх фанів або весь маркетинг світу для простих людей у одній статті і ви все зрозумієте.
***
3) Це більше ніж просто бізнес
Робота, яку я сам для себе створив, і все пов’язане з нею, стало частинкою мене. Чесно кажучи, наразі не можу уявити свого життя без OpenMind.com.ua, а також всіх чудових людей, яких мені доводиться зустрічати в межах цієї діяльності.
Я б і далі щоденно писав блог та вів комунікацію у соцмережах навіть, якби мені за це не платили. Зрештою, власне так і все починалося. Я просто сів і почав писати від душі, не думаючи про те, що буде далі. Навіть уявити не міг куди це мене приведе. Були лише дуже туманні мрії.
Зараз я чітко бачу перспективи розвитку і куди варто рухатися, хоча звичайно що є купа підводних каменів і непередбачуваних обставин, про які доведеться дізнатися згодом. Але одне я знаю точно – буду продовжувати це робити доти, поки до цього лежатиме душа.
Це може звучати дивним, але більше грошей не роблять мене щасливішим. Принаймні після закриття базових потреб. Я б і далі продовжував писати, якби навіть з цього нічого не заробляв, але з грошима звичайно краще. Очевидно, це невідворотна похідна, якщо робиш те, що любиш, і любиш те, що робиш.
***
4) Внесок у розвиток “солов’їної” в цифровій ері
Зараз ми про це можемо не замислюватися, але саме завдяки творам багатьох українських авторів (таких, як Шашкевич, Шевченко, Франко та інші) в часи, коли не було державності, тепер ми маємо Україну. Товариство «Просвіта» працювало проти течії під впливом домінуючих культур.
Зараз відбувається щось подібне. Світ глобалізується, а менші суб’єкти витісняються. Це природній процес і є об’єктивним явищем. Більшість сайтів з доменними закінченнями .ua/.com.ua/org.ua та інші написані не українською. Поклавши руку на серце, розумію, що такі умови диктує ринок. Це простіше й вигідніше.
Щойно вичитав у Вікіпедії, що всього 9% українських блогерів пишуть українською.
Але я все одно далі буду плисти проти течії. Очевидно, що Шашкевич, Шевченко, Франко та інші були романтиками. Хто його знає як, складеться наша доля згодом. Можливо саме блоги стануть класикою в майбутньому.
***
5) Приклад для інших
Жоден письмовий твір, а також і сторінка в інтернеті, не мають ніякої цінності, якщо їх ніхто не бачить окрім автора. Я не вірю, коли люди кажуть, що почали писати блог у якості нотаток для самого себе. Кожен автор кип’ятком дзюрить по ногах, коли отримує зворотній зв’язок і визнання своєї праці.
Окрім задоволення власного его, я відчуваю, що мої напрацювання приносять користь і багато у чому слугують прикладом для іншим. Після лавини слів підтримки і маси коментарів у відповідь на першоквітневий жарт про те, що я втомився вести блог і більше не бачу в тому жодного сенсу, розумію, що просто не маю права на відступ і не можу підвести таких чудових людей.
Це переросло у своєрідну місію. До речі моя особиста мета – Відвідати всі країни світу, а професійна – Допомогти почати або розвинути бізнес 1930 людям. Ознайомтеся краще за посиланнями, якщо ще не в курсі.
***
6) Так просто підказує серце
Раніше, коли я шукав себе і пробував свої сили у різних справах, то часто озирався на інших. Нерідко доводилося робити те, що мені не подобалося тому, що так робили інші і я думав, що це правильно й так має бути. Але згодом зрозумів, що так бути не має.
Внуршній стержень і загартовані цінності є вирішальними у будь-якій довготерміновій справі.
Одного дня я твердо вирішив, що буду робити лише те, що вважаю за потрібне, не вестимуся на поводу дріб’язковим обставинам і діятиму лише так, як підказуватиме мені серце.
(Посеред пустелі Атаками в Чилі, найсухішого місця на Землі)
Це відчуття, що ти на стороні добра і світла, є мабуть найважливішим. Не має значення, що відбувається навколо і які обставини склалися – важливо діяти «правильно» і завжди залишатися собою, адже втратити себе – це втратити все, і рівнозначне смерті.
Слава Україні – Живіть Свідомо!
Блін! Оресте. В мене була та сама проблема.
Бачу, що всі пишуть російською, всі говорять, що це вигідніше, ну і я почав так само писати цією мовою.
Не повіриш, відчував такий дискомфорт, почав запитуватися думки знайомих. Ну, друзі бачили, що я хочу почути у відповідь і підтримували мене. Мене однаково мучили сумніви.
Одним словом – все завершилося тим, що я перейшов виключно на нашу українську мову і мені стало легше.
А ще як прочитав твою статтю – ТО ВЗАГАЛІ ПОВЕСЕЛІШАВ.
Успіхів нам усім, друзі!!!
Вітаю з вибором. Це правильний шлях :-0
Цікаво а до чог тут «БЛІН»?! Невже українська мова така бідна що не передає емоцій чи це звичайна «совкові ть»?
“симпатична дівчина, але шансів після такої розмови у мене вже не було”. У тебе чи у неї? 🙂
З тодішньої перспективи мабуть у мене.
Хоча тепер розклади уже зовсім інші 🙂
Дякую за текст. Читав його два роки тому, а тепер він дуже придався, щоб на прикладі показати синові, як бути собою, не озираючись на більшість.
Радий, зо мов напрацювання стають вам у нагоді. Синові привіт ?
Усі пункти дуже в мені відгукуються. Не так давно веду блог (теж тревел), і коли постало питання якою мовою починати було багато вагань. Я з Дніпра і в житті розмовляю російською, як і 95% мого оточення, доволі добре нею пишу, але коли я уявляла, що буду писати з розрахунком на укр.аудиторію – «ну як це писати російською?!» Неправильно це 🙂 Спочатку думала, що уа-сектор, особливо в телеграмі, де я дописую в першу чергу, – цнотливий і пустельний. А виявляється ні, каналів безліч – і, повинна сказати, в більшості, якісні (порівнюючи з велетенською кількістю шлаку в ру-секторі). Пишаюся, що є частиною… Показати більше »
Дякую за розгорнутий щирий коментар, Олександро 🙂
Стосовно джерел, то у мене все просто – я все життя мекшаю у Львові.
А на рахунок патріотичних російськомовний українців, то звичайно право кожного. Лише варто розуміти, що поки в Україні буде російська в побуті, доти в Рускій Мір буде позирати сюди.
Перейшовши на солов’їну, українці раз і назавжди дали б зрозуміти, що є частиною європейської спільноти. Інакше будемо постійно бовтатися ось так, як зараз.
Одна з найвагоміших причин, чому я тримаю зв’язок – жива українська. Багато виразів літературні та дуже дотепні. Після початку війни я твердо вирішила говорити тільки українською.
Чудове рішення 🙂
Відео не показує. Завантажую ще раз.
https://www.youtube.com/watch?v=uxdiivBNc1c&t=7s
Чудова робота, Віталіє. Так тримати 🙂
Дуже дякую) Хочу зробити нашу історію доступною для всіх у формі відео)
Мене звати Віталій. Я навчаюся на історичному факультеті в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Нещодавно вирішив внести свій вклад в популяризацію історичної науки в Україні та допомогти учням у підготовці до ЗНО, тому запустив свій канал на ютубі, який насамперед буде присвячений всій історії нашої держави: від появи першої людини на території нашої країни і до сьогодення. А також в майбутньому планується його розширити цікавими фактами із всесвітньої історії. Розвивати україномовний контент важкувато. Тому, якщо буде у Вас таке бажання, то подивіться моє відео і, якщо воно Вам сподобається – підпишіться на канал.
https://www.youtube.com/channel/UCR038qvkY1fi1VvD69Y1piw/featured
Підписався 🙂
прожив більше 10 років в Києві, родом із Західної України
ніколи не виникало проблем через те, що спілкуюсь українською
повірте, якщо спілкуватись солов’їною, чистою, ви почуєте багато компліментів, в більшості від російськомовних людей, про те як чудово звучить українська мова з ваших вуст (і мова йде не про останніх кілька років, коли українська в тренді)
і якщо вже говорити про розмови “в публічному транспорті по телефону” (доречі провильно громадський…) то зазвичай оглядаються через надто гучні розмови по телефону, а не українську.
🙂
Дякую! Хоч це і не новий запис у вашому блозі, але він важливий для мене. Два роки тому створювала інфопродукт російською, про хоумскулінг (як коментували нижче))). Так от – пройшов час і я зрозуміла, що не можу писати російською. І почала робити дописи в ФБ та Інстаграммі українською. Мені дійсно здавалося, що мій світ розвалиться, адже вся моя ЦА російськомовна….Ні, світ не рухнув. Частина відійшла в бік, частина підтримала. Зараз працюю над новим проектом для підтримки мам (я психолог), сайтом українською. Відчуваю на собі знецінення і гніт запитань “пачему на ураинском?”… Але вірю, що на кожен товар знайдеться свій покупець… Показати більше »
Сміливе і правильне рішення, Юліє! До речі у мене є клієнтка, яка професійно займається хоумскулінгом і вже має непогані результати.
Ось – https://openmind.com.ua/2015/12/24/homeschooling/
Впевнений ви можете знайти багато спільних точок дотику. Успіхів!
Орест, я вас цілком підтримую, що до ведення блоґу ураїнською мовою. У мене вже один проект є на рідній мові, і планую найближчим часом створити ще один блоґ українською. Не звертайте уваги на напади стосовно граматики. Блоґер може писати так, як йому заманеться. Бажано, підмішувати сленг, а при нагоді, ще й матом крити, коли неможливо підібрати інші слова. Такі ситуації бувають зараз і досить часто.
Ну, в кожного свій стиль 🙂
И что русскоязычные для тебя не люди,?нацист
Самі спитали, самі собі відповіли, самі собі діагноз поставили.
+1
Супер! Вже зберіг блог в закладках. І це одна і з тих причин, чому я зберіг.
Дякую 🙂
Фоловер, лайфстайл, воркшоп, мастермайнд, нетворкінг, концепт, креш-тест, кейс, хоумскулінг, тревелернінг, майндсет, локація, мейл, віджет, лендінг, фешн-примочки, лаунж, запрезентувати, зачекінитися, заселфитися, забукати…
Суцільне засилля модних англіцизмів; яка це українська мова, шановний??
Навчіться нарешті грамотно писати через дефіс “онлайн-конференція”, “інтернет-бізнес” і ще десяток таких випадків.
Дякую за ремарку!
Можете запропонувати альтернативи для модних англіцизмів?
https://translate.google.com.ua/ En ==> Ua
Інші пошуки – з передплатою.
Придумуйте власні українські відповідники, а оту дурню, що ви понаписували не розуміють ні українці, ні англійці. Вам краще не Орестом, а Пронінгом Прокопером називатися.
Стосовно написання слів через дефіс, зауваження зверху було дуже доречне. Якщо вже мова йде про українську мову, то реба писати правильно все. І ті слова справді пишуться ЧЕРЕЗ ДЕФІС! В російській вони, до речі, теж через дефіс, проте більшість “каренних рускаязичних” теж не вміють правильно писати.
Дуже поважаю твоє рішення. Згідний з усім, окрім одного: Шашкевича в один ряд з Шевченком і Франком ставити не можна 😉
Дякую! А кого б ви у цей ряд ще поставили?
Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Володимира Винниченка. Маркіян Шашкевич за рівнем таланту і обширом своєї літературної діяльності надто мала фігура порівняно з перерахованими.
Дуже правильне рішення, З чим команда сайту “Альтернатива черкаських новин” підтримує Ореста та усю спільноту українських блогерів.
Також, в контексті” цієї статті може бути цікава особистість Матвія Шестопала
http://alt.ck.ua/?s=%D0%A8%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%BB
Усіх ще раз вітаємо з Днем української писемності.
Навзаєм!
4,5 роки назад, коли ми з чоловіком робили свій інформаційний регіональний ресурс 04744.info, планували робити його тримовний: укр, рос, англ. Хоча в нашому містечку ще був би доцільним іврит. 🙂 Так, ми з Умані ))) Першою мовною версією, яку ми запустили, була саме україномовна версія. І студія, яка робила для нас сайт (родом з Херсону, де всі фахівці, природньо, були російськомовними) переконали нас врешті-решт лишити це єдиною мовою сайту. Про що ми ні разу не пожалкували. Зараз маємо від 2-ох до 6-ти тис унікальних відвідувачів на добу, купу планів з вдосконалення ресурсу і амбіціознц мету вийти за рік на цифру… Показати більше »
Чудовий кейс! Так тримати 🙂
Шановна Юлія, а чому зараз я дивлюсь по Bigmir.net всього 603 відвідувачів? Чи це вже 10 тисяч уніків так пишеться?
Дякую друже !
Згоден на 100%!
З тих самих причин заснував власний проект “солов’їною” — Українська фотографія.
І тепер чую ті самі запитання: “Зачєм ти пішеш на украінском?”.
Та тому що це моя рідна мова!
Клас 🙂
Дуже дякую, Орест! Якраз сьогодні прийняла остаточне рішення про те, що залишаю свій сайт лише україномовним. Ваша стаття стала для мене підтримкою. Дякую!
Клас! А про який сайт іде мова?
Дякую за позицію. Дуже надихаюче!
Дякую тобі Оресте за Твою щиру любов до людей та України. Ти дуже позитивна людина, без агресії. Нехай Тобі щастить!
Навзаєм 🙂
Орест Зуб зараз там і рецепти, і довочі балачки, і мої роботи в After Effects, і старі відео з подорожі, та вивчивши краще ту сферу зрозуміла що треба робити різні канали тож в процесі продумування 🙂 маю велике бажання показати Львів світові, думаю як би то краще зробити)
Красавчик 🙂
Знаю вже два кльових Ореста: один Лютий, другий Зуб 🙂