Фінанси займають левову частину нашого життя. Так вже побудована людська цивілізація, що багато факторів залежать саме від економічних відносин. Тому, базова (і прокачана) фінансова грамотність є одним із найкращого, що ми можемо опанувати за життя.
Найкраще основи фінансової грамотності описаниі у книзі Найбагатша Людина у Вавилоні. І власне ця стаття є своєрідним детальним оглядом змісту книги.
Отже, основними навичками, пов’язаними з коштами, є здатність їх ЗАРОБЛЯТИ, ЗБЕРІГАТИ, ПРИМНОЖУВАТИ. І до кожної з цих функцій потрібні інші підходи. Із зароблянням я вже більш-менш розібрався (ось стаття про те, як нехотячи, але й невипадково, я став мільйонером, а тут в ОМБІЗ Картелі ми допомагаємо людям починати і розвивати бізнес). Але, відверто кажучи, над зберіганням та примножуванням ще варто працювати, хоча потроху рухаюся у тому напрямку (див підсумки 2017 року).
(одноденний візит в Оман, повертаючись з Індії)
Так повелося, що у нашому суспільстві не прийнято говорити про гроші. Публічна зав’язка фінансової складової у багатьох викликає осуд, хоча в глибині душі чим менше в людини коштів, тим більше вона про них думає, чи намагається обсудити фінансові питання в кулуарах, начебто приховуючись від чогось.
Фінансова грамотність це така ж дисципліна, як історія чи програмування. Про це треба говорити. Цьому треба навчати молодь і не соромитися спілкуватися про гроші. Я часто навідуюсь в США, найбагатшу країну світу. Там це вже давно зрозуміли.
Наприклад, коли на якійсь бізнесовій конференції (e.g. Content & Commerce Summit) людина ділиться власними фінансовими результатами, то інші аплодують стоячи, беручи приклад і натхнення. А у нас часто зціплюють зуби та подумки говорять: “От зараза” (чи щось подібне). А дарма! Зрештою, Каліфорнія – це штат, який утворився внаслідок притоку людей, які шукали золото. Воно у них в крові. І варто брати приклад (не у всьому, а перебирати найкраще).
***
В будь-якому разі, ФІНАНСОВА ГРАМОТНІСТЬ – ЦЕ НАВИЧКА, а не вроджений дар. Її можна і варто опанувати та розвивати. Ось ефективний алгоритм дій:
- Для початку просто помріяти
(ось про те, як мрії матеріалізуються і стають реальністю) - Далі вирішити бути багатим
(ось про алгорм реалізації насправді глобальної цілі) - Та сумлінно працювати над цим
(а про це вже у найдрібніших деталях далі…)
***
Найбагатша Людина у Вавилоні
Це складно уявити, але ще понад сто років тому, коли на наших землях гостро вирішувалося питання національної ідентичності, то в США вже повним ходом розвивалася індустрія мотивувальної та бізнесової літератури. Однією з книг, що зробила на мене найбільший вплив на ранньому етапі розвитку цього блогу, є легендарне видання “Думай і Багатій”. Але зараз не про це. Якось ще окремо напишу про неї та решту рекомендованих книг.
Наразі хочу звернути вашу увагу на справжній шедевр Джорджа Самуеля Клейсона – Найбагатша Людина у Вавилоні, у якій автор структуризовано простою мовою розкладає по поличках основи фінансової грамотності. Найцікавіше те, що Клейсон бере свій контент із записів на глиняних дошках, знайдених у Межиріччі, що залишили по собі різні ділові люди того часу (купці, лихварі та інші).
Нещодавно я вкотре перечитав (id est переслухав у аудіо) цю книгу і можу з впевненістю сказати, що викладені у ній принципи працювали 5000 років тому у древньому Вавилоні, працювали 100 років тому в довоєнному США, працють зараз в Україні і працюватимуть доти, поки житиме людство. Фінансова грамотність та її принципи не змінюються. Інших форм набувають лише інструменти її реалізації.
Щиро рекомендую вам особисто прочитати книгу Найбагатша Людина у Вавилонуі, а для затравки закликаю переглянути вижимку, яку я спеціально зробив для вас. Користайте!
***
7 кроків до збагачення
Як написано у книзі, єдиними двома причинами чому людина бідна є те, що вона:
- Не знає правил багатства
або / і - Сумлінно їх не дотримується
Отже, ось ці правила, згідно книги Найбагатша Людина у Вавилоні, перефразовані мною (фінансова грамотність древнього Вавилону на сучасний манер в українських реаліях).
1) Спочатку платити самому собі
Відкладати щонайменше 10% з усіх своїх надходжень
Системно, холоднокровно і за будь-яких обставин. Це перший необхідних крок до створення вашого інвестиційного портфелю. Місяць за місяцем кошти будуть акумульовуватися, а ви почуватимете себе впевненіше.
Хорошим інструментом для цього є функція Копілка у Приватбанку. Просто спробуйте і побачите, наскільки просто збільшується ваша фінансова подушка. На даному етапі важливо ні в якому разі не чіпати цих заощаджень, а зберігати для дечого більшого. Про це далі.
2) Контролювати (бюджетувати) видатки
Жити не більше ніж на решта 90% надходжень! І тут відразу дехто скаже, що йому і так не вистачає того, що є. Давайте покладемо руку на серце і признаємося у тому, що 10% великої погоди не роблять. Навіть при мінімальній зарплаті, це питання одного походу в ресторан чи кількох переглядів фільмів у кіно.
Для початку варто визначити бюджет та розділити видатки на необхідне та додаткове.
Необхідні видатки це ті, без яких ми не зможемо належним чином функціонувати (e.g. оренда, комунальні, харчування, транспорт, регулярні розрахунки за інші послуги чи сервіси, внески на школу дітей та інше).
Додаткові видатки це ті, що забарвлюють наше життя. Різноманітні гуртки, відвідання концертів, інші розваги, подорожі, амбітні покупки etc.
Покривати в першу чергу необхідні видатки. Це те, що без жодних сумнівів просто списується з бюджету. Решта, що залишається, спрямовувати на покращення якості життя і насолоду. Без цього також нікуди, але в межах бюджету.
Фішка полягає у тому, щоб жити максимум на 90% з того, що заробляємо, додатково балуючи себе різноманітними радостями життя. Як пише Тім Феррісс: «Я не збираюся щодня економити по келику вина заради пасивного депозиту, коли буду присметрі. Краще зараз буду насолоджуватися вином».
В ідеалі звичайно краще заробляти стільки, щоб дозволяти собі все, що завгодно, та відкладати значно більше ніж 10% надходжень. В будь-якому разі дана пропорція залежить суто від вашої конкретної ситуації, але жити на 90% здатен абсолютно кожен, незалежно від обставин.
3) Примножувати кошти
Кожна копійка повинна працювати
По мірі нагромадження інвестиційного портфелю, варто давати цим коштам роботу. Особисто я левову частку реінвестую назад у бізнес, дехто бавиться криптовалютами, хтось купує нерухомість etc. Варіантів є доволі багато і це не стаття про інвестування.
Основна суть полягає у тому, що гроші повинні працювати, а не лежати мертвим грузом. Не знаю чи зауважували ви, але, як тільки починаєте оперативно ними обертати, їх чомусь відразу стає більше.
Часто це користання із вигідної пропозиції, що підвертається в обмежений проміжок часу. Про це окремо наголошується у книзі та наводиться ряд прикладів. Зрештою, ви мабуть і самі не раз стикалися із ситуацією, коли є можливість класно проінвестувати, а вільних коштів на той момент не було. Або ж навпаки, скористалися можливістю та виграли у результаті.
Те саме тісно переплітається з декількома із моїх 10 бізнес висновків за попередні 30 років життя. Але без поспішних кроків, оскільки далі у нас іде пункт…
4) Обороняти кошти
Інвестувати розумно
Перш за все ні в якому разі не варто інвестувати усіх своїх заощаджень, незалежно від привабливості пропозиції. Притча про усі яйця в один кошик нам добре відома.
Натомість, вкладати варто у те, в чому ви добре або є принаймні хоч трішки розбираєтеся. Не пускати все на самотік та не довіряти керування своїми активами некомпетентним людям. Якщо все на те і пішло, то чітко з’ясувати чи має ця людина належний досвід, напрацьовані кейси, ну і звичайно план примноження коштів.
Також завжди варто перестраховуватися експертною оцінкою фахівців. Для цього достатньо скористатися порадою знайомих чи друзів, хто шарить, або ж звернутися до справжніх професіоналів.
Останнє це ніщо інше ніж відображення одного із 10 фішок тайм менеджменту, що змінять ваше життя – формуй своє оточення.
5) Обзавестися власним житлом
За сучасних обставин в середнього класу оренда житла поглинає приблизно третину усіх надходжень. Це доволі відчутна сума, яка могла би спрямовуватися на зовсім інші потреби, описані вище. Тому є сенс позбавити себе цього тягара, тим самим заклавши плацдарм для інтенсивнішого розвитку, спокою на душі та комфорту в житті.
У зв’язку з історичними обставинами, більшість сімей в Україні отримали своє перше житло безкоштовно при розпаді СРСР, що далі переходить у спадок чи продається. Також зараз інтенсивно ведеться будівництво у найбільших містах країни, ціни у яких доволі приємні.
Україна розвивається і рухається на Захід, тож інвестиція в нерухомість доволі класний варіант. Особливо у моєму рідному Львові, що зараз виглядає майже, як один величезний будівельний майданчик. Зрештою, видатків на підтримку нерухомості практично нема, у порівнянні з рештою світу.
6) Забезпечити майбутній прибуток…
… на момент, коли більше не зможеш працювати!
Цей крок напряму переплітається із пунктами 3 і 5. Очевидно, що мова тут іде про абсолютно пасивний дохід, стосовно якого у багатьох людей часто складаються ілюзії. Для створення справжнього пасивного доходу потрібно докласти неабияких зусиль і, що ще важливіше, створити цілу систему.
Я теж про це писав у статті 10 бізнес висновків за попередні 30 років життя. Налагодження системи відбувається поетапно і може тривати багато років, поки будете підкручувати кожен гвинтик.
Але, як би це песимістично не звучало, все одно колись настане той момент, що ви більше не зможете працювати. У зв’язку зі старістю (якщо доживете) чи внаслідок нещасного випадку (не дай, Боже). Тоді людина просто стає тягарем для своїх рідних. Всі ми бачили подібні ситуації у власних сім’ях чи на прикладі когось іншого.
Також автор окремо виділяє інститут страхування життя чи втрати працездатності. Про це теж варто пам’ятати.
7) Покращувати здатність заробляти
А це мій улюблений пункт даної підбірки. Все знаходиться у наших руках, як і здатність заробляти більше. Це стосується постійного розвитку своїх професійних здібностей для збільшення вартості на ринку, набуття нового життєвого досвіду для прийняття розумних рішень, розширення мережі контактів та постійного руху вперед, щоб просто ставати кращою людиною.
Таким чином ви ефективніше зможете реалізовувати перший пункт і пришвидшувати рух колеса, по якому я вас щойно провів.
Беззаперечно реалізація подібного шляху потребує часу і зусиль. Але ж воно того варте, правда?
***
РЕЗЮМЕ
Підбивши підсумки, хочу ще раз нагадати про необхідні фінансові навички!
- Заробляти
- Зберігати
- Примножувати
… кошти
Кожна з них потребує іншого підходу. Кожна з них варта того, щоб її опанувати, і залежить від інших. Великою мірою у своїх навчально-практичних програмах (наприклад, ОМБІЗ Картель) я торкаюся першого пункту, оскільки саме це входить до сфери моєї компетенції. Ну, а решта вже буде за вами.
Щоб підкріпити матеріал публікації пропоную вам ще 5 правил золота, про які йдеться у книзі:
5 правил золота
- Золото приходить швидше та у великі кількості до тих, хто відкладає не менше однієї десятої від своїх надходжень
- Золото працює сумлінно й віддано для того господаря, який знаходить йому належне застосування
- Золото міцно тримається того господаря, який його розумно інвестує, а не легко й бездумно тринькає ним
- Золото вислизає від господаря, який намагається скерувати його на справи, про які сам нічого не знає або користуючись порадою некомпетентної людини
- Золото втікає від людей, які намагаються використати його задля легкої наживи, нереальних надприбутків чи роматничних непрактичних інвестицій
Обов’язково прочитайте книгу Найбагатша Людина у Вавилоні, щоб опанувати основи фінансової грамотності. До речі, придбати її можете тут. Вона напряму повпливала на те, що мені вдалося відвідати уже понад 100 країн, часто коригує напрям, якщо раптом збиваюся з фокусу, і впевнений, що також стане у пригоді й вам. Щиро бажаю успіхів у житті та бізнесі!
P.S. А, якщо ви націлені на розвиток власної справи, то щиро запрошую в ОМБІЗ Картель. Будемо раді вам допомогти.
Книга варта місця в обов’язковій шкільній програмі.
Дуже вдалий підсумок книги у стислому варіанті. Дякую. До вас варто заходити.
Орест,
дуже дякую за статтю, це найкращий підсумок цієї книги який я бачив за своєї життя в україномовному інтеренеті!
перепостив на Сімейному Бюджеті в фб
Радий, що вам корисно 🙂
Оресте дякую вам за змістовну інформацію. Було дуже корисно почитати дану статтю
Радий, що стало у нагоді 🙂
Я комерційний інвестор / Позичальник. Ми зосереджуємося на насінній капіталі, початковій стадії, початковій діяльності, існуючому ТОВ та повному завершенні та розширенні інвестиційних проектів з негайним фінансуванням. Ми маємо великий корпоративний і приватний фон з мамонтовським розміром порталу зв’язку. Ми можемо профінансувати понад $ 50 млн. Проектів, іпотечних кредитів та відкритих для довгострокового бізнесу.
відносини з діловим партнером, що підтримують нашу компанію 3 політики перемоги. ми також пропонуємо послуги кредитування різних типів, таких як комерційні, нерухомість або кредитні кредити. Звертайтесь до нас по електронній пошті, щоб обговорити більше та побачити можливості отримання фінансування від нас.
Електронна пошта: Phoenixsecuredloans@gmail.com
Анжела Петерсон
Доброго дня!
Цікава пропозиція!
Напишіть Ваші умови для подальшої співпраці
Оресте, дуже лаконічно і доступно подано! продовжуй писати і надихати в такому ж дусі!
p.s. ніколи не пишу фідбеків чи коментарів, але це перший раз що наважився)
Дякую, друже! От бачиш, лишити коментар не так вже й страшно. А для мене це гучний сингал, що рухаюся у правильно напрямку! 🙂
Оресте, в рамках обміну ідеями, отриманими від прочитаного, нещодавно в себе опублікував короткі фідбеки по книгах, які освоїв за останній рік. Можливо ти та інші читачі цього допису зможуть почерпнути додатково чогось свіженького у свій must read list 😉
Рік у книгах – стаття тут bit.ly/44-books
Якщо б раптом скорочений лінк не працював – прямий ось тут: http://mykrp.com.ua/year-in-books/
клас 🙂
Дуже цікавий пост. Дякую Орест! В свій час, власне, багато років тому, я теж прослухав цю книжку. Пам’ятаю, тоді вона справила на мене досить незабутні враження, особливо деталізованим описом тодішнього життя. Тоді я жив ід зарплати до зарплати і про фінансову свободу міг лише мріяти. Сьогодні, коли її досягнув, можу більш критично оцінювати зміст цього твору. Варто зазначити, що один з посилів цієї книги це те, що вона заохочує відкладати кошти. Ці дієва порада в певній мірі, але не у випадку більших маштабів і, особливо, коли йдеться про реалії сучасного життя. Тодішні правила базувались на відношенню до грошей як до… Показати більше »
Дякую за доповнення, Андрію 🙂
Оригінальна назва рекомендованої вами книги:
Rich Das’s Conspiracy of the Rich: The 8 New Rules of Money
P.S. А чим займаєтеся, раз досягли фінансової свободи?
Займаюсь різними запутаними речами в галузі будівництва. Інколи мене називають директором по запутним справам 🙂 Власне, це фінанси в галузі будівництва, кошториси, комплектації матеріалів і т д. Інколи доводиться розрулювати справи на місці. Приймати роботи, складати акти. Щодо фінансової свободи, то це поняття для кожного індивідуальне. Для мене це коли вдається заробити значно більше ніж потрібно для життя. По суті це суми які отримують ІТР в Польщі, Чехії тільки це в Україні. Залишається додати мобільності що робити це десь з Балі або інших цікавих місць 🙂
Дякую, друже!
Прослухав цю аудиокнигу у тому же році, коли підписався на твою розсилку!
Гадаю, що це символічно:)
Ой! А коли це ще було? Скільки років тому?
Чудова стаття, Оресте. Дякую за рекомендацію книги, одразу замовив її. Плюс замовив “Думай і багатій”. Старатимусь застосовувати на практиці поради описані авторами. Успіхів Вам у роботі:)
Перепрошую за фото. Думав, що це на аватарку до відповіді))
Все ок – жодних проблем!
Завжди приємно бачити своїх читачів 🙂
Оресте, приємно бачити розширення тематики блогу – в цьому огляді книги зачіпаєш дуже близьку мені тему – персональних фінансів та особистої фін. грамотності. Наведена книга – одна з базових книг на шляху до побудови власних фінансових та життєвих цілей (часто перші сприяють другим і навпаки), і людина, яка цікавиться цією сферою глибше, точно розвиватиметься й надалі і шукатиме нові джерела інформації, особливо коли перші маленькі кроки будуть продуктивними. При бажанні – рекомендую переглянути презентацію та відео лекції, де ділюся базовими аспектами фін. грамотності – щось з цього може теж стати у пригоді чи наштовхнути на інші сторони даної тематики –… Показати більше »
Дякую, Романе!
Класний блог 🙂
Так тримати!
Оресте, вдячний 🙂 блог як хобі – теж непогано доповнює інші інтереси. Оффтоп – Чи не підкажеш який плагін юзаєш для такого виду коментарів у своїх статтях (назва)? Гарного вечора/дня!
Decomments 🙂
Дякую 🙂
Плюс за статтю і пораду, Оресте! Я зараз слухаю аудіокнигу Геннадія Балашова “Як стати авантюристом. Роздуми мільйонера”. Там теж багато цікавого і корисного. Автор розповідає про українські реалії…
Дякую за наводку 🙂
Книга неймовірна! Я би її радив прочитати кожному)
Саме тому я і написав дану статтю 🙂
Дякую, Орест за таку корисну статтю. Вже слухаю книжку та внесла правила в особисту практику 🙂
Завжди радий! Користайте 🙂
Все дуже вірно. Але я, з свого досвіду, трішки би змінила порядок. Перший пункт – платити собі у вигляді сплати на рахунок лайфового полісу. Це довгі гроші, які на довгому проміжку дають гарний приріст. Таким чином ми створюємо своєрідну фінансову подушку безпеки. Ми відкладаємо ці гроши і прячемо від самих себе, щоб не спокуситися: поклади подалі від очей)) Мій досвід показав, що це – перший крок, який потім впливає на подальші успіхи. Ти і почуваєшся більш впевненим (бо навіть, якщо на початку ти вніс на свій страховий рахунок тисяч 10, все одно ти гарантовано застрахован на суму, разів в 100… Показати більше »
Підхід теж вартий уваги. Дякую 🙂
Орест, Ви вкладали кошти на рахунок лайфового полісу чи на депозит?
І чи плануєте продовжувати/ розпочати?
Не вкладав і наразі не планую.
Орест, не працює відписка від коментарів. Й не зразу зрозуміло, що залишивши коментар ти підписуєшся на їх подальше отримання.
Прийняв! Будемо це з’ясовувати. Вибачте за незручності!
Дякую за статтю – все по поличках. А от 5 пункт мене розсмішив, якщо чесно. Люди тому і орендують житло, бо немає потрібної суми на купівлю власного, а автор рекомендую взяти і просто позбутись цього тягаря – купити своє житло. Як просто і геніально – дійсно, а нащо орендувати, якщо у тебе є гроші купити своє? 🙂
Так і є, Олеже! Мова іде про один з пріоритетів 😉
Пригадую як я була вдячна людині, яка мені вперше порекомендувала прочитати цю книгу! І зараз вдячна вам, Оресте, за те, що нагадали основні ідеї книги, оскільки дещо з часом забувається. І ви дуже правильно написали, що в розвинутих країнах людьми відверто і щиро захоплюються за їхні досягнення, а в нас, у кращому випадку, зціплюють зуби і завидують, а у гіршому – відкрито поливають брудом… від мене особисто велике дякую за вашу роботу! Вперше потрапила на ваш сайт, і розумію що застрягла тут на увесь день!)
Радий бачити, Наталю! Сподіваюся вам тут сподобається 🙂
У вересні читав книгу, дійсно чудова! Декілька пунктів вже вдалось втілити, Останні поки що важко даються.
Крок за кроком, друже! Час і сумління! Так тримати 🙂
1. що таке фінанси – це інструмент. річ. матеріальний обєкт який є інструментом чого ?
2. хто їх придумав і для чого?
3. в книжці і в вашій статті розписано кому дякувати коли є гроші?
кому дякувати коли їх нема ?
кому дякувати коли їх є дужжжжже багато ?
4. в вашій статті розписано для чого дається матеріальна цінність ?
5. і книжка і ваша стаття – має одну пряму мету служіння мамону заради того щоб стати на коліна чи заради того щоб стати типу на один крок вищим і відчути смак влади і підкріпити свою гординю?
Прокоментую лише третій пунк. Решта чіпати не буду.
Дякувати у всіх випадках варто лише собі 😉
UPD: дякувати також = винити
“Дякувати у всіх випадках варто лише собі” – хахахах. сішно . дико смішно. примітивна позиція. егоїстична. дитяча. тобто егоїстична. життя ще покаже вам вашу помилку. все ще попереду 🙂
а стосовно небажання прокоментувтаи інші позиції. я бачу в цьому не компетенцію в них (тото ви не розібрались з структурами якими оперуєте)?
чи страх запаблішити правду?
чи страх відкрити правду людям?
Єдиний страх, який я зараз бачу, це той, що випромінює людина, яка ховається за ніком “ploiu” тв неіснуючим лінком 🙂
я нівелюю особистості, фотки, ніки і т.д. я не боюсь не критики чи образи людини яка неможе вести дорослий діалог коли їй кажуть про її касяки . я дорослий в твердженнях і тим паче не людей боюсь. люди – це як гроші. сьогодні є . завтра між пальцями зникнуть. Ви зачіпаєте серйозні теми – як управляти / заробляти / втримавши матеріальні цінності – а не розкриваєте основи основ – їх походження / їх стинність і т.д. а тут дилеми ведете про свою аля компетентність .. дивно .. (якщо буде потреба надам і телефон і адрес де можна зустрітись .. )… Показати більше »
Що ви за дурню пишете? Копілка у Приватбанку – дохідність менше 9%. Інфляція – більше ніж 20%. Про девальвацю гривні вже мовчу. А про інвестування назвіть хоть одне практичне джерело для фінансування (яке би давало дохід і примножувало гроші, а не навпаки), яке доступне в Україні, а не водичку…
Ну наприклад пайові інвестиційні фонди бао наша біржа ux.ua де можна торгувати цінними паперами. Індекс цієї біржі в 17 року добавив +80% у вартості.
Олег, Ви хоч щось заробили на ux.ua чи пайовому фонді? Ви хоч знаєте, що до цього росту ux.ua впала майже на 99.99%? Знаєте, скільки людей втратило гроші на Українській біржі чи цих фондах?
А пайові фонди в Україні – це видурювання грошей з наївних інвесторів. Я пройшов це пайові фонди свого часу. Дохідність їх мінус 100%. Навіть фонди облігацій збиткові, не дивлячись на те де тут має бути збиток.
На рахунок “дурості” абсолютно з Вами не згоден. Автор пише статтю для простих, фінансово необізнаних людей. Ви, як так розумію до них не належите, тому могли б просто пропустити статтю. А людям які просто тримають гроші під подушкою, звичайна “копілка Привату” це один із кращих кроків, так, як Ви вірно підмітили, – інфляція і девальвація скоріше обезцінить їх кошти. Звичайно, якщо Ви переросли цю, “копілку” то Ви молодець, і Вам потрібно шукати кращі методи інвестування. Але більшість людей зберігають 10 тис грн – 20 тис грн (в кращому випадку) – з такими коштами нікуди крім в депозити не проінвестуєш
Ігор, 2013-2018 роки показали, що долари під подушкою показали дохідність набагато вищу, ніж різні копілки чи інші інструменти для інвестування. Я навіть статистику на власному досвіді проводив в надії потролити долароматрасників, що вони не праві. Але долароматрасники виявились праві. Якщо цікаво, то ось останні мої результати моєї невтішної статистики: http://ukrfondrinok.com/blog/hryvnevyj-dep-1-2018/
але вони були б набагато правіші якщо б ложили свої долари не під матрас, а відкривали валютний депозит – долар, то теж девальвує, нажаль ))
Привіт. Мій нікнейм патлатус, і я долароматрасник) Дякую, що показали статистику, що мій спосіб інвестицій хороший. Проблема в Україні з депозитами це ненадійність банківської системи в цілому. Поклавши гроші на депозит, нема певності, що їх отримаєш назад по закінченню терміну депозиту. Якби громадяни України мали право відкривати рахунки в іноземних банках, я би безперечно відкрив банківський депозит у закордонному банку.
to патлатус, тоді я для Вас відкрию новину – в Україні давно існує Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (я його послугами уже встиг покористуватись )) ). Правда сума повернення трохи обмежена, але то вже інше питання …
Фонд відшкодування з копієчними сумами до 200к, і не в доларах, а в папірцях??))))))
Видно, ви не бачили обличчя людей, які чекали на відшкодування в час, коли курс долара зростав з 12 до 25, і при цьому їх доларовий депозит автоматом ставав більше за 200к фантиків.
to Гість. Ну знаєте з такими песимістичними настроями Вам дійсно краще тримати під матрасом, а не інвестувати. Звичайно існують ризики отримати збиток. Звичайно перед вкладанням коштів потрібно аналізувати, диверсифікувати і т.д. і т.п. Але тримаючи в себе під матрасом Ви маєте також маєте і свої ризики втратити всі свої кошти – можуть пограбувати, пожежа чи інший нещасний випадок і т.п. Ви самі обираєте свої ризики
Ігор, це не песимістичні, а реалістичні настрої.
Якщо ви не виколупували пару років тому доларовий депозит з банку в фантиках по супер-курсу, ви не зрозумієте багатьох, хто стикався з цим.
Як сказав один із людей, яких я поважаю: “Якщо у вас не має 100 000 $ на рахунку, то найкраща інвестиція – це інвестиція у себе” 🙂
Підтримую, але для закріплення тези даної статі – “яйця не тримають у одному кошику”, пропоную ще диверсифікувати інвестиційний інструмент (навіть не досягнувши цієї заповітної суми 100 000 $) і частину інвестицій вкласти наприклад, в золото (якщо в довгостроковій перспективі), або ж все ж в то й же депозит
=== це інвестиція у себе
А Ви не могли розтлумачити конкретніше, що означає “інвестувати у себе” ? Поняття саморозвитку – доволі абстрактне і я навіть не можу сказати одразу, на що тут треба витрачати гроші. До-речі, уже те, що я читаю ваш блог, а ще читаю деякі книжки по бізнес-психології та саморозвитку – це вже воно.
Приємно чути, що мої напрацювання стають вам у нагоді! 🙂
Під інвестицією в себе маєть на увазі вкладання коштів у власну освіту і здобуття навичок, необхідних для подальшого професійного й особистого росту.
автор блаблбла сказки не дурню пише . він просто от впіймав голуба з розміром 1 млн грн і піднайшов сказку “книжку яку написав мальчік читаючи на якійсь мові хз чи вірно перекладені дощечки” Якби автор книжки жив в свій час в м. Ур то написав б “тру сторі” А так напевно що ні автор книжки ні автор статті не проаналізували історію грошей / нашо вони є / хто реально стоїть за створенням грошей / потім автор статті всунув історію штатів (ха. ті самі штати які мають принтер і ксерокс папірчіків які не підкріплені ні золотом (з 1960 их ) років… Показати більше »
Plou, читаючи ваш коментар, я вже було подумав, що ви живете в якійсь бульбашчі. Але останній абзац все ж таки вселив надію на краще. Тут я вашу думку повністю розділяю.
в бульбашці живуть ті які думають що їх сенс життя – гроші . невявно то є служіння мамону. Життя коротке . живемо 100 – хтось 120 макс років з них 80 ть біжемо за мані мані мані – 8 год в день працюємо над папіком (30 % ) 30 % спимо а тут опа – “і 4ри дошки землі трошки” дехто привик бачити вершину айсберга дехто збоку на нього дивиться а дехто архітектурно бачить верх / низ / біг / середину / структуру матеріалу дехто кладе в рот чужі висновки і ідеї. шукає ментора по житті а дехто сам робить… Показати більше »
Сергію, звичайно тримати депозит у гривнях не зовсім розумно. А стосовно Копілки, то мова йде про те, що це чудовий інструмент для системного і практично підсвідомого відкладання коштів, щоб вручну щоразу не відривати від серця ті 10%.
До речі, я от зауважив, що ваш сайт про фондовий ринок якось затих останнім часом. Залюбки допоможу його вивести на належний рівень, якщо бажаєте 🙂
А в доларах депозит лише 2% річних. Не бачу сенсу тримати під такі відсотки. Щодо мого сайту, Це більш хобі на даний момент. Фондовий ринок зараз не популярний. Люди ведуться більш на різні лохотрони як Біткоін та Форекс…
При тому що Копілки в доларах і євро в Приватбанку вже не має.
1) А чим займаєтеся, якщо не секрет?
2) Ну, і з рештою, якщо на вашу думку люди ведуться на лохотрони, то чому б не запропонувати насправді вартісне конструктивне рішення, яке нестиму справжню цінність? Якщо ви вірите у фондовий ринок і розбираєтеся, то розвивайте це…
1) Я інженер-електронщик (ІТ галузь);
2) Ось надумаю запропонувати рішення, то Ваші поради будуть в пригоді. Поки що пишу свій досвід на своєму сайті по інвестуванню на фондовому ринку і не тільки.
Дуже корисна та якісна інформація. Про фінанси та бюджети потрібно думати в першу чергу, будь-то планування власної справи чи сімейних видатків. Хочу зауважити про важливість тієї самої фінансової подушки, яка створюється з систематичного відкладання коштів – вона реально дає впевненість навіть коли основний канал надходження коштів дав повний збій. Дякую, Оресте!
Завжди радий, Іване!
Успіхів та поменше неприємних збоїв 😉
Это самая первая и самая базовая книга для тех,к то хочет научиться управлять своими деньгами. А уже потом инвестировать, приумножать.
Саме так 🙂
Усі рекомендую на початок!
Дякую Орест!
Будь ласка 🙂