Є такий сайт Nomad Mania, що є найповнішим онлайн ресурсом, який виділяє 1281 регіон світу з метою глибинного дослідження і розуміння Планети, де ми всі разом живемо. Користувачі сайту мають можливість відзначати регіони, у яких побували, по чому ведеться деталізована статистика. Ось, наприклад, список українців по відвіданих країнах.
Раз у два роки лише 12 найповажніших мандрівників спільноти збираються в якійсь віддалені точці Планети, переглядають політику сайту, приймають ряд важливих для подальшого розвитку спільноти рішень, а також дискутують на “вічні” теми. І так вийшло, що цього разу мені випало за честь бути учасником цього неймовірного зібрання. Якщо вам цікаво, які питання піднімаються на таких заходах, то певну ідею можна сформувати ось тут.
Чергова зустріч відбудеться в середині липня на острові Фаял в Атлантичному Океані, а на порядку денному серед інших питань постане внесення змін у регіональний поділ України. Наразі він виглядає ось так.
Основна увага буде приділятися окупованим територіям на Сході. Це пов’язано з тим, що з точки зору відвідання та отримання локального досвіду неможливо співставити візит, скажімо в Донецьк і Маріуполь або Горлівку та Лисичанськ. Виокремлення окупованих територій потягне за собою зміну інших прилеглих регіонів і будучи серед членів комісії, я зможу вплинути на фінальне рішення.
Окрім того, збираюся підняти ініціативу стосовно перегляду теперішнього поділу, адже з точки зору історико-культурно-географічних особливостей в існуючому поділі регіонів нема жодного сенсу. Тож підправивши карту, це дасть змогу відвідувачам більш осмислено досліджувати Україну.
***
Теперішня Ситуація
Як бачите, існуючий поділ складається суто з поєднання областей та географічної прив’язки:
- Північно-Західний (Волинська, Рівненська, Львівська, Тернопільська обл)
- Південно-Західний (Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька обл)
- Центральний (Київська, Черкаська, Кіровоградська обл)
- Центрально-Західний (Хмельницька, Вінницька, Житомирська обл)
- Центрально-Східний (Харківська, Дніпропетровська, Запорізька обл)
- Північно-Східний (Чернігівська, Сумська, Полтавська обл)
- Південний (Одеська, Миколаївська, Херсонська обл)
- Донбас (Донецька, Луганська обл)
- Крим
Зрозуміло, що цей поділ робили люди, які сильно не шарять і провели лінії, опираючись на адміністративно-територіальне розмежування. І це при тому, що Північно-Західний та Південно-Західний регіони були сформовані лише на минулому з’їзді. Таким чином уся Західна Україна вважалася одним регіоном, при тому, що в культурно-історико-географічному плані є найбільш різноплановим.
В будь-якому, разі побувати у Славську це не те саме, що відвідати Шацькі озера, а Дністерский каньйон на півдні Хмельниччини мало має спільного з дрімучими лісами північної Житомирщини.
Тим не менше, згідно попередньо сформованого порядку денного основна увага приділятиметься Донбасу, в результаті чого швидше за все виокремиться окремий регіон “Окуповані території Донбасу” або два окремі суб’єкти з назвами із трьох букв, які ви чудово знаєте.
Це потягне зміну щонайменше прилеглих регіонів, в результаті чого підконтрольні Україні території будуть інтегровані в сусідні укрупнені регіони. Я збираюся скористатися цією нагодою і запропонувати інший поділ, зважаючи на культурно-етнографічні особливості, що дасть змогу краще розуміти Україну нашим гостям.
***
Новий Поділ
На мою думку в основу повинні лягти історико-культурні регіони, які ми всі ще знаємо зі школи. Інше питання полягає у тому скільки їх повинно бути, адже можна занурюватися дуже глибоко. Десь так і різнобічно висвітлює нашу державу у своїх проектах мої друзі з Ukraїner.
Наразі автори Nomad Mania Україні відвели всього 9 регіонів. Але, подивившись на інші великі Європейські країни, впевнений, що зможу вибити для нас більше окремих одиниць. Зокрема, Німеччина складається з 16 регіонів, Франція з 22, Іспанія з 19. І це при тому, що ці держави менші за Україну по площі.
Тому, ось що я пропоную:
- Закарпаття (Закарпатська обл)
- Галичина (Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська обл)
- Буковина (Чернівецька обл)
- Волинь (Волинська, Рівненська обл)
- Поділля (Хмельницька, Вінницька обл)
- Полісся (Житомирська, Київська, Чернігівська обл)
- Наддніпрянщина (Черкаська, Кіровоградська, Полтавська обл)
- Запоріжжя (Дніпропетровська, Запорізька обл)
- Причорномор’я (Одеська, Миколаївська, Херсонська обл)
- Слобожанщина (Сумська, Харківська обл)
- Окупований Донбас (частини Донбаської та Луганської обл)
- Окупований Крим (АРК Крим)
*** Підконтрольна Україні частина Луганської обл. відійде до Слобожанщини
*** Підконтрольна Україні частина Донецької обл. відійде до Запоріжжя
В результаті вийде наближене до цього…
Прив’язку все ж таки вважаю, варто робити до існуючих областей, оскільки це дає змогу встановити чіткі межі.
Англомовні відповідники, що підуть на сайті:
- Transcarpatia
- Galicia
- Bukovina
- Volyn
- Podilia
- Polesia
- Dnieper Ukraine
- Zaporizhia
- Black Sea Coast
- Sloboda Ukraine
- Occupied Donbas
- Occupied Crimea
Також можна спробувати виділити Київ, Львів та Одесу, як окремі регіони, адже саме на ці три міста припадає левова частка відвідувачів України і часто вони обмежуються лише перебуванням у відповідних центрах.
***
РЕЗЮМЕ
Таким чином у нас може вийти 12 або 15 окремих регіонів, на що Україна однозначно заслуговує. Я спробую лобіювати відповідні зміни, а також залюбки вислухаю ваші рекомендації в коментарях та зважу на всі “за” і “проти”.
В будь-якому разі зроблю все можливе, щоб гідно представити нашу державу на такому дійстві. Адже кожен працює на своєму фронті заради спільної великої мети.
P.S. До речі, рекомендую заповнити свою карту відвіданих місць на сайті NomadMania.com, а також приєднуйтеся до першої зустрічі учасників цієї спільноти в Україні, що проходитиме 07 вересня у Львові. Почуємося 🙂
Дуже шкода, що вони не прислухалися до твоїх пропозицій, Оресте, 4 роки тому. Можливо, зараз, коли ти вже в статусі партнера з 2023, є нагода відновити цю тему? Бо запропоноване тобою районування (остання карта в статті) набагато точніше відповідає історико-культурному поділу в реальності.
Привіт! Ось в відео на 9:06 теж цікавий поділ – https://www.youtube.com/watch?v=vb0ZWc70gOk
Частково і від нього відштовхувався 🙂
В целом все отлично, по крайней мере гораздо лучше чем то что есть сейчас. Пробивайте) ждём)
Привіт Оресте, дуже цікава тема! Ще за часів навчання на туристичному в універі цікавився цією темою. Моя пропозиція районування: 1) Закарпаття – окремий регіон 2) Галичина – Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська область без північних районів (то Волинь), 3) Волинь – Волинська, Рівненська область без північно-східних районів (то Полісся), північ Тернопільської області, північ Хмельницької області 4) Буковина – Чернівецька область без східних районів (то північна бесарабія) 5) Поділля – Хмельницька область без північних районів, Вінницька область, західні райони Черкащини (Умань), північні райони Одеської області, декілька західних районів Кропивницької області. Також до Поділля можна було б приєднати північну Бесарабію (Хотин), адже як окремий… Показати більше »
Правка: Поділля без “північ Тернопільської області”,
Оресте, ще таке питання – в якому картографічному сервісі це все можна візуалізувати?
Дякую за вашу вичерпну рекомендацію, Володимре 🙂
1) Проводити межі по областях всередині насправді дуже проблематично, оскільки не дасть змогу мандрівникам чітко ідентифікувати де саме вони побували. Не думаю, що мені вийде провести таку ініціативу, хоча вона має сенс.
2) Про сервіс не підкажу.
Оресте, пункт 14 в коментарі Володимира дуже правильний! Приазов’я має бути представленим окремим регіоном, принйамні для подорожуюих. Ці території мають численні спільні культурні риси (наприклад, культура греків Приазов’я). Тут потужно розвивається приморський туризм і ми дуже мало асоціюємо себе з Донбасом. Щодо населених пунктів, це точно Маріуполь – Бердянськ – Кирилівка. Як мешканець Маріуполя також хочу акцентувати твою увагу на тому, що він НЕ Є окупованим містом! 13 червня ми відсвяткували п’яту річницю визволення від війск ДНР. Не зважаючи на високий рівень індустріалізації, навіть на рівні міської влади затвердженні численні програми щодо розвитку туризму у місті.
Так зване “історико-етнографічне” районування базується в першу чергу на межах губерній колишньої Російської імперії. Його етнографічність дуже умовна. Ресурс розрахований на мандрівників, а тому районування логічно має бути з точки зору туристичних маршрутів. Наприклад, Хотин – це Чернівецька область, але історично – не Буковина, а Північна Бесарабія. І безліч одноденних маршрутів включають одночасно і Кам’янець-Подільський і Хотин, між якими 27 км. А дводенні маршрути захоплюють і Чернівці. Або туристичне місто Умань, яке в Черкаській області, але добратися туди легше з Вінниці, Кропивницького, Києва, а не з Черкас. І історично Умань – це Брацлавщина, східне Поділля. Якщо брати Житомир, то основний… Показати більше »
Дякую за пропозицію. Зважаючи на особливості сервісу та приклади інших країн швидше за все повинні будемо притримуватися існуючих областей, укрупнюючи регіони.
Ще, як варіант, просто поділити згідно існуючих областей, в результаті чого вийде 25 регіонів.
Я сам з Черкас і я за Центр як на останній карті. Я би Черкащину та Кіровоградщину до індустріальних Дніпропетровщини та Запоріжжя не приєднував. І крім того, я все таки за міжнародне написання. Тобто, наприклад, Dnieper та Polesie, а не Dnipro і Polissia.
Як варіант, додати Полтавщину до Черкас і Кропивницького. Таким чином вийде самодостатня Наддніпрянщина, а Дніпро і Запоріжжя сформують запоріжжя 😉
Те що ви називаєте “міжнародним” написанням є банальною російською транслітерацією. Чули що-небудь про KyivnotKiev? Робіть висновки!
Dnieper є міжнародним написанням, але Polesie – ні.
Дякую Оресте що піднімаєте цю тему і підтримуєте вдосконалення.
Загалом підтримую!
Але. Маю також настійні пропозиції щодо англомовних відпивідників.
3. Bukovina – Bukovyna
5. Podilia – Poldillya
6. Polesia – Polissya
Прийняв
Дякую 🙂
Загалом подобається, тільки чому деякі англійські відповідники пишуться наче з російської мови зняті?
Може краще Polissia а не Polesie, краще Dnipro Ukraine а не Dnieper Ukraine, Bukovyna а не Bukovina?
Так! Працюємо над цим з філологами.
Підтримую Орест твою редакцію карт, але ще б добавив(позначив) якось наші моря, Азовське та Чорне. Дякую.
Прийняв 🙂
Однозначно історичний поділ
Ще є альтернатива відштовхувати просто від існуючих областей. Таким чином вийде 25 регіонів.
Дуже підтримую, що Харківська, Сумська і Полтавська – це Слобожанщина.
Північ Луганщини, де поширюється юриздикція України.
Якщо окупація завершиться, то знову буде Донбас 🙂
До речі, на півночі Луганщини теж говорять українською, як і по всій Слобожанщині (за винятком великих міст)
Ось і ще рекомендація від одного із читачів:
Регіон номер 2 перейменувати в Карпати. ІФ, ЗК, ЧН області залишити включеними повністю, плюс додати чотири райони Львівщини.
Ось лінк на мапу з офіційними межами регіону Карпат, та як воно співвідноситься з адмін. одиницями.
http://maps.eea.europa.eu/EEAViewer/?appid=fa27e9737d4a4258bf31cc7bfd7a772e
Успіхів!
Крутий поділ! Мені запропонований тобою більше імпонує, ніж сучасний.
🙂
Підтримую. Поділ правильний.
П.С. Закарпаття на першому місце, теж дуже правильно 😉
Я рухався із Заходу на Схід 🙂
Оресте, супер круто, що ти представлятимешь Україну на такому заході, і дійсно дуже важливо змінити існуючий поділ. З твоїм проектом майже згодна. Єдине, що мене турбує – це, звичайно, Сумська область. Це досить дивний і унікальний регіон, який зазвичай дійсно радше включають у склад такої трійки разом з Харківською і Полтавською областями. Але якщо ми хочемо презентувати Україну відходячи від радянських штампів, то я б сказала, що за ландшафтами і історично-культурним особливостями, об’єднувати всю Сумську і Харківську області в одну групу – це не дуже вдала ідея (хоча знову ж таки, через те, що область мала, а поряд є Харків… Показати більше »
Щиро дякую за конструктивний опис, Даріє 🙂 Звичайно найчіткіше було б вийти на межі існуючих областей. Зокрема, північ Тернопільщини – це чітко виражена Волинь, а Південна половина Одеської області взагалі претендує на окремий регіон – Буджак etc. Але мені буде складно донести цю ідею делегатам. Окрім того ще складніше буде потім мандрівникам ідентифіковувати де насправді вони знаходяться. Тому в основу все ж таки укрупнення існуючих областей. Зверни увагу, що згідно моєї рекомендації Слобожанщина складається з: – Сумської обл – Полтавської обл – Харківської обл – Північної частини Луганської обл Це окремий макрорегіон з похибками на Сіверщині та придніпровських частинах Полтавщини.… Показати більше »
По районам конечно делить никто там не согласится, это очевидно, сделать отдельных 25 регионов тем более, та и нет смысла, поэтому Сумы в любом случае вместе с Харьковом и Полтавой, как ни крути больше всего похожи между собой. Главное что б не с Черниговом, это совсем другая история. А те несколько северных районов Сум области в масштабах регионов земли роли не играют.
Орест, привіт!
Мені дуже до вподоби твоя ідея розподілу України. Повністю підтримую! Мабуть, що я би запропонував те саме, бо не раз над цим питанням думав.
Головний аргумент – в основу повинні лягти історико-культурні регіони!
З повагою.
Саме так 🙂