Переконаний, ви так само, як і багато інших людей, задумуєтеся про майбутнє України та інколи запитуєте себе чи у всесвіту: “А чому ми досі пасемо задніх?“. Мова йде про основні статистичні критерії, за якими порівнюють країни у світі. Наприклад: Індекс розвитку людського потенціалу, ВВП на душу населення, Дохід на душу населення etc.
Зазвичай Україна займає останнє місце в Європі та бовтається на рівні з африканськими середнячками. А у списку загального багатства на людину ми взагалі останні у світі. Хоча, не сприймайте все це буквально. Я відвідав багато африканських країн та з впевненістю скажу, що там нема що порівнювати – за винятком ПАР.
Рівнятися варто на Європу. І саме тому на перший погляд така депресивна статистика негативно впливає на емоційне здоров’я населення, а також на репутацію країни у цивілізованій міжнародній спільноті. Тож, давайте розбиратися…
*** Ця публікація доступна у таких форматах:
1) Відео з YouTube каналу.
2) Аудіо з подкасту,
Слухайте у: Apple Podcasts / Google Podcasts / Overcast / Spotify
3) Стаття у блозі…
***
Що маємо зараз?
Беззаперечно коріння росте з економіки. Одним із найважливіших показників розвитку економіки є ВВП (Валовий внутрішній продукт) – ринкова вартість всіх товарів та послуг. Згідно Міжнародного Станом на початок 2020 року номінальне ВВП України становило 150 мільярдів доларів США.
За загальним обсягом економіки ми перебуваємо на 56 місці у світі акурат поміж Казахстаном і Кувейтом.
Зверніть увагу, що сусідня Угорщина, яка майже у п’ять разів менша за Україну, продукує більше ВВП. А економіка Словаччини складає третину української, хоча саме країна менша у 10 разів.
***
Все пізнається у порівнянні
Відвідавши понад 100 країн, я добре вивчив урок про те, що варто порівнювати з близькими прикладами, якщо хочеш щось краще зрозуміти. Принаймні з точки зору геополітичної перспективи. І тут, на мою скромну думку, найкращим варіантом, щоб зазирнути у перспективне майбутнє України, є Польща.
Чому Польща? Найбільш наближена по кількості населення та історичному минулому сусідня держава, яка в принципі мала подібні економічні позиції станом на час розпаду СРСР.
І що ми бачимо? (джерело – classora)
Станом на 1991 рік (проголошення незалежності) рівень величини економіки України фактично дорівнював тій, що у Польщі, країні, яка також вийшла з комуністичного минулого. При цьому різниця населення була 14 млн осіб. Станом на 1991 рік в Україна проживало 52, а в Польщі 38 млн осіб.
Зараз же Польща займає 21 позицію у світі (джерело).
Також зверніть увагу кого вона вже обскакала. Таких економічно процвітаючих важковаговиків, як Швецію та Бельгію.
А Україна…
Ось ще тенденція розвитку двох економік, з 1991 по 2014 роки (джерело).
Ви самі знаєте, що трапилося 2014, хоча за останні роки в України спостерігається середній ріст у ~3% щорічно.
Відповідно у більшості людей постане питання…
***
Що в Україні пішло не так?
Можна думати-гадати і називати різні причини. Але реальність полягає у тому, що у світі уже все придумано, і часто достатньо лише пройти по протоптаній стежині. Саме це зробила Польща та інші країни колишнього Східного Блоку. Пригадуєте крихітні Угорщину і Словаччину на фото зверху?
Для переконливості я ще додам сюди Чехію та Румунію, що у 4 і 2 рази менші відповідно, хоча їхні економіки значно більші за українську.
У всіх були однакові стартові позиції, хоча біля розбитого корита залишилися лише ми.
То у чому причина?
Відповідь: Україна просто не пішла тим шляхом, що інші вище вказані країни.
***
Де ключ до успіху майбутнього України?
Я уже згадував про те, що не варто винаходити велосипед. Так ось…
Усі ці країни, в які зараз українці їздять на заробітки, з самого початку після розпаду СРСР пішли у напрямку євро- та Північно-Атлантичної інтеграції. В результаті усі вони вступили в ЄС…
… і стали членами НАТО.
А тепер дивимося, хто цього не зробив, і досі пасе задніх (принаймні у Європі)?
Індекс розвитку людського потенціалу (джерело)
ВВП на душу населення (джерело)
Мова йде про балканські країни, що досі не в ЄС і НАТО (і це лише питання часу), а також наших найближчих сусідів, які також лишаються поза вказаними блоками.
Невже це не є очевидно? 😉
***
Відмазки
Хтось скаже: “Так, але у нас інша ситуація. Всі успішні країни, які ти назвав, Оресте, не були безпосередньо у складі СРСР. Окрім того, станом на час проголошення незалежності України, частка російського населення сягала 17%. Тому Великий Брат не пускає“.
На це легко наведу приклад балтійських держав, які також входили до складу СРСР та були інтегровані у совкову централізовану економіку. А ще, до вашого відома, в Естонії і Латвії навіть зараз чверть населення обох цих держав складають росіяни. В Литві – 6% і ще 6% поляків.
Тим не менше, вони також пішли на Захід, у зв’язку чим усі три країни пережили економічне зростання, що в теорії міжнародної економіки позначилося терміном Балтійські Тигри. Відразу після вступу в ЄС усі три країни росли надзвичайними темпами по 6-11% на рік.
***
Ще не пізно, хоча пройшло багато часу
Сподіваюся, після прочитання цієї статті ви розумієте, що світле майбутнє України можливе лише при вступі у ЄС і НАТО. Важливий момент – ці інституції йдуть пакетом. Інакше тенденція останніх тридцяти років буде продовжуватися. Принаймні на це вказує історія, з якої можна багато чого навчитися.
Ну, а в найпесимістичнішому плані можна просто втратити свою незалежну державу. Приклади усім нам знайомих подій уже довели, що це не фантастика. І насправді нема нічого гіршого для великої нації, ніж не мати свого клаптика землі у світі. А така доля спіткала курдів (40+ млн), уйгурів (10+ млн), тібетців (6+ млн) та інші нещасні народи.
***
Майбутнє України (якщо все піде добре)
А тепер найцікавіше, щоб не будувати ілюзій, та все ж таки залишатися оптимістом.
Отже, середній ріст ВВП Польщі з 1991 року до сьогодні становить 4,1% на рік і наразі складає 565 млрд. $. Давайте візьмемо ДУУУУУЖЕ оптимістичну цифру і припустимо, що з початку 2020 року Україна показуватиме стабільний щорічний приріст в середньому на 5%.
Але насправді це малоймовірно, тому для порівння також візьмемо і польський показник БЕЗПЕРЕРВНОГО зростання економіки на рівні 4% щорічно. Таким чином, ось на яке економічне майбутнє України ми можемо розраховувати:
Зростання 5%/рік | Зростання 4%/рік |
|
|
Тобто, за умови співставлення усіх вищевказаних оптимістичних ознак, ми зможемо досягти теперішнього рівня розвитку Польщі десь між 2046 та 2053 роками, тобто не раніше ніж через 26 років (це ціла чверть століття). Зрештою, наш західний сусід власне це і робив стільки же часу, щоб бути там, де є зараз.
Справа залишається за нами! Якою стежиною піти чи залишатися тупцювати на місці, що в сучасних глобальних реаліях означає падати вниз.
Особисто я хочу бути причетним до таких позитивних змін. Саме тому живу і працюю в Україні, хоча маю можливість перебувати будь-де. Я щиро вважаю, що тут є купа цікавої та перспективної роботи, чим власне і займаюся.
І наголошую – не варто намагатися винаходити велосипед. Світле майбутнє України можливе. У нас вже є достатньо чітких яскравих прикладів. Завдання полягає лише в тому, щоб адаптувати найкращу практику. Успіхів 🙂
Що скажете, друзі? А якими вибачите майбутнє України у 2050 році?
Оресте, стаття гарна, але коли дочитав до кінця, то зрозумів, що ти утопіст ще той. Зрозумій, що проблема України це її розмір та купа совкової спадщини і населення, яка каменем тягне на дно. І ти хочеш їх всіх разом з корупціонерами при владі тягнути в ЄС і НАТО на своїх плечах? Це я вже військовий конфлікт і інтереси Росії не враховую. Сумніваюсь, що це під силу мільйонам таких, як ти. Україна завжди буде буферною зоною і осередком корупції, значно гіршою, ніж Мексика на Американському континенті. Україна всім, у тому числі ЄС, вигідна у саме такій формі, а всі адекватні люди… Показати більше »
В такому разі я і далі буду романтичним утопістом 🙂
Повірити самому, переконати рідних, близьких, знайомих і голосувати за наших. Орете підтримую тебе і погоджуюсь.
Саме так 🙂
Ви впевнені що через 25 років буде існувати ЄС? Це добрий знак. Але, що робити українцям, для яких очікування, сподівання на інших стало частиною життя?
Працювати – от я все життя очікую 🙂
“Завдання полягає лише в тому, щоб адаптувати найкращу практику.”- так, Оресте, 100 %-так!
Та, “вони” не хотять нічого адаптувати. Вони просто “при владі”
Орест дуже дякую оптимістичний аналіз України , підтримаю що ровер давно зробили , треба сідати та їхати , але поки що не прицій владі ….
Подивимося, як будуть події розвиватися далі…
Потрібно розрізняти статистичні дані та, скажімо так, економічну спроможність країни. Якщо мати на меті покращення статистичних позицій, то так приєднання до ЄС досить швидко допоможе це зробити. Гроші з багатих країн перетікають до неофітів, Ростуть доходи та витрати, чашка кави починає коштувати не 50 центів, 2 євро, а це вже збільшення доходів від караванової галузі в 4 рази))) Та ж Польща здається більше 80 млрд євро грантів (які не треба повертати) на інфраструктурні проекти отримала. Це теж зростання ВВП. Та лише цим проблему економіки не вирішити. Навпаки слабка економіка потрапляє під купу обмежень, приєднання до зони євро, з одної сторони… Показати більше »
І які шляхи ви пропонуєте?
Цікава стаття! Але вважаю, що, на жаль, Україна все-таки більш вигідна ЄС як буфер між ним та Росією. Щоб там не казали, але НАТО не горить бажанням приймати членів з внутрішнім конфліктом чи війною. Саме цей факт і є однією з основних причин початку Росією війни на Донбасі і відібрання Криму – путін старався закрити нам двері в Європу. Східне партнерство як політика і програма теж не цілком виправдало себе, оскільки не пропонувало і не пропонує членства жодній з країн-учасниць. Цього року припадає 10-а річниця і можливо будуть внесені якісь зміни чи пропозиції, новий вектор розвитку… Як на разі, Україні… Показати більше »
Дякую за конструктив
Тексту обмаль, цифр достатньо, ілюстративно та перспективно для осіб які не читають а сидять в інстагрмаі
🙂
Ситуація може виглядати значно краще на майбутнє, якщо коректо порахувати цифри. Якщо ВВП складає $124, 606 мільярди на сьогоднішній день і 40% – в тіні, то сукупне ВВП трохи інше ніж $175 мільярди доларів: 124,606 / 60% =207,67. Я розумію, що різниця не такав же і велика на сьогодні. Але якщо взяти5% росту-то тут ситуація буде мінятися набагато цікавіше: Рік Прогноз росту ВВП, % Розмір ВВП 2018 207,67 2019 3,5% 214,94 2020 5,0% 225,69 2021 5,0% 236,97 2022 5,0% 248,82 2023 5,0% 261,26 2024 5,0% 274,32 2025 5,0% 288,04 2026 5,0% 302,44 2027 5,0% 317,56 2028 5,0% 333,44 2029 5,0%… Показати більше »
25 років чекати щоб жити як в Польщі 2019 року ????? ні дякую, ці 25 років можу подолати за пару годин на літаку.)))
Громадянство видають прямо в літаку?
Чи все обмежується путівкою на збір трускавки?))))
Звичайно для добробуту населення заробляти треба більше. Але частково треба зменшувати непотрібні витрати. Наприклад 3G і 4G інтернет, у нас три основні оператори які надають таку послугу. Кожен будує паралельно таку саму дублюючу мережу, виходить ми платимо не за одну мережу свого оператора а зразу за три. По такій логіці можна заводити три труби для води, три газові труби, і так далі. Це виглядає як марнотратство, яке нам не потрібно. Обладнання закуповується закордоном за валюту і в три рази більше чи потребує покриття. В Росії це вирішили що одна мережа для всіх операторів. Знову винаходимо свій велосипед.
Вони використовують і потужності один одного
Так це ж приватний бізнес, кожен будує свою мережу – нічого поганого в тому нема. Бо російский шлях – це вони типу пояснюють, що так дешевше, а насправді так легше контролювати та блокувати. І наш інтернет чи не найдешевший у Європі.
Нажаль наші люди зі стандартами і вихованням як в ЄС не хочуть жити. Повертаючись з ЄС в Україну смітять прямо собі під ноги. Коли запитую ти в ЄС теж так робиш? Відповідь НІ! А чому в себе вдома в Україні сміттям кидаєш собі під ноги? Відповідь у нас так прийнято або всі так роблять і я так. Поки внас таке буде нормою ми будемо рухатися слимаковими кроками:(
Якби все було так просто 🙂 1) Тіньовий ВВП не на 30%, а на 300% більший від ВВП – саме тому ми в цілому досить непогано живемо 2) Балтійські страни легше вийшли з СРСР тому що вони маленькі. А Україна – ключова велика територія, без нас нью-СРСР не буде. Саме тому “собіратєль зємєль” вчепився в нас як акула і не випустить поки не здохне. І не обманюйтесь щодо росіян – 85% їх за свідомістю – імперці, і внутрішньо повністю згодні з політикою лідера. 3) Головна наша проблема – ДУРНІ. Люди, що не вміють аналізувати, зв’язувати причини-наслідки, інфантили що чекають аби… Показати більше »
І саме тому я пишу такі статті 😉
Оресте, Ваші статті читає лише розумна частина населення. На кількість дурнів вони, на жаль, не мають впливу.
в цілому згодна з коментарем, проте дуже не люблю узагальнень як от у пункту 3)
я теж голосувала не за Порошенка, але знаєте, дотримуюся правил дорожнього руху, не кидаю сміття собі ж під ноги. Більше того, щовихідних під час сімейного відпочинку прибираємо навколишні території в лісах та біля річок і це гидко усвідомлювати, скільки бруду залишає після себе більшість… Просто не узагальнюйте за політичним критерієм)))
А так-то згодна, за нашого життя та й за життя наших дітей навряд чи відбудуться корінні зміни, бо культура й менталітет у громадян країни дуже далекі від про-європейських налаштувань!
Що ж Ви все на свій рахунок, хоча б почитали уважно що написала :))) Чи там є хоч слово про голосування за Порошенка чи будь-за-кого іншого? Будь-ласка перевірте – я писала про голосування “в Раду”. Бо набагато важливіше які саме люди потрапили в Раду, саме вони нам напишуть закони, за якими мені та Вам жити. Я про своїх кандидатаів по мажоритарці та по списках знаю багато – прочитала біографії, перевірила скільки та яких законів написали за останні роки, як голосували за особливо важливі закони, що в них та родичів написано в декларації, в яких корупційних схемах хто замішаний. Як думаєте… Показати більше »
Щоб краще зрозуміти що “не так”, рекомендую прочитати відомий бестселер Д. Аджемоглу, Д. Робінсон “Чому нації занепадають”.
Прийняв 🙂
Оресте, Україна не буде в НАТО, поки триває війна з Росією, а війна триватиме, поки в Росії режим Путіна, який вважає незалежність України – помилкою.
Для продовження та поглиблення економічних реформ, які почалися в 2014 році, потрібна політична воля. Перш за все, провести судову реформу. Політична воля виникає від політиків, яких обираємо. Новий президент і парламент наразі мені виглядають як такі, які цієї волі не мають. Тож радше буде ще кілька років тупцювання на місці або дуже повільного поступу. На жаль.
Подивимося 🙂
Вступ до НАТО можливий зараз, незважаючи на війну.
https://www.unian.ua/politics/10023365-chi-mozhna-vstupiti-v-nato-z-viyskovim-konfliktom.html
5.10
Україна – це українці. Крок в ЄС неможливий без подолання корупції і суспільного бажання жити за законом. Як на мене, взагалі все просто: достатньо держорганам почати реально контролювати тіньову занятість – і раптом гроші від податків надійдуть. Але допоки в нас буде тотальне працевлаштування усіх на мінімалку, звідки взятися надходженням до бюджету і пенсіям для стариків? До речі, пенсія – то взагалі окрема тема, з солідарною системою явно треба закінчувати. Друге. Треба виробляти товари, які реально потрібні світові і принесуть нам прибуток. Ми такі всі щирі патріоти, мігрантів не пустимо, мусульманам нічого не дозволимо. Але у Європі давно зрозуміли, що… Показати більше »
Все просто робиться тільки на словах.
В Україні підприємцю, щоб заплатити людині 10 тисяч гривень треба заплатити 6800 гривень податків.
Українці думають, що не платять податків, але насправді вони у нас часто є більшими ніж у ЄС.
Ви, мабуть, говорите ппо ФОПів. Я завжди працювала на величезні корпорації, які належать в кінцевому рахунку олігархам. І що, в них нема грошей на податки?)) Зараз працюю у величезній міжнародній компанії, про яку б ніхто не повірив, що в наших договорах зарплата вказана як 4200 грн. І реально, як з цим боротися? Хтось скаже – не погоджуйтеся. Після таких слів керівництву тобівказують на двері зі словами, що вас тут ніхто не тримає
1. Якщо велика компанія виведе з тіні фонд оплати праці, то зробить вона це за рахунок працівника. Від перестановки доданків сума не міняється. Більшість працівників відсрвляться отримувати суттєво меншу зарплату, але при цьому платити всі податки. 2. Не варто плутати багатство країни, зокрема ВВП, і розмір бюджету. Збільшення податкових надходжень ще не робить багатшими людей. Бюджет залежить від національного багатства, а не навпаки. Коли держапарат поглинутий корупцією, то податки і бюджет просто розпрділяються по корупційним потокам. Наприклад, до націоналізації Приватбанк отримав рефінансування з державного кредиту МВФ, щоб закрити діри в кредитному портфелі. В результаті 200 мільйонів доларів з цих грошей… Показати більше »
В тому і вся фішка – вимоги ЄС напряму ведуть до чітких стандартів, перевірених часом і багатьма іншими країнами.
“мігрантів не пустимо, мусульманам нічого не дозволимо. Але у Європі давно зрозуміли, що таке ісламські ресурси. І, до речі, знаєте, де найбільше споживають халяльних товарів?” Мігранти їдуть у розвинені країни де економіка така що може собі дозволити тримати значну частину з них на соціалі, ми собі цього дозволити просто фінансово не можемо, та й навіщо? Ми ж заледве даємо раду зі своїми нац. меншинами а іноді й не даємо ради і часто почуваємось як “на нашій не своїй землі”, а ви пропонуєте пустити людей з радикально іншою культурою, довго описувати далі не буду варто просто глянути на те що останні… Показати більше »
халяльні то не халявні. Вікіпедія на допомогу.
Свідомі українці готові, залишилось підготувати Раду…
Все це так, але не названа головна причина наших гальмів – відсутність у політичної еліти бажання до змін. Корупція, схеми, контроль тієї тіньової економіки, відсутність правосуддя не дають нам можливості залучити інвестиції, відкрити ринок для конкуренції і таке-всяке. При нашому теперішньому рівні абсолютно реально рости на 7-10% в рік, все можливо. Проблема тільки в тому, шо населення досі переважно аполітичне і готове віддавати владу старим “політикам”…
Погоджуюся! Вхід у ЄС і НАТО означає тамтешні стандарти.
А це не вигідно так званій еліті. Саме тому, коли Петро Порошенко дав чіткий вектор на Захід, почало литися стільки гидоти звідусіль. Хоча останній не святий, для України вирватися в мета-інституції будь-якою ціною – єдиний конструктивний шлях 😉
Подивимося, який вектор обере терепішня влада, бо щось наразі невідомо…
Оресте, перш за все хочу подякувати тобі за твій блог! Тут настільки багато цікавого і корисного, що, читаючи зараз цю статтю, я поглибилася у інші, що дані за посиланнями – і “загубилася” на дві години;) щодо теми статті – я теж “не в темі” економіки, але мені це цікаво, бо я теж бачу багато перспектив в Україні та хочу працювати тут, приносити користь. Із задоволенням буду читати твої статті на цю тему і далі! ?
Приємно це чути 🙂
Добре розклав. Дякую. Вперед до праці на благо Неньки.
Per aspera ad astra 🙂
Дуже влучно. Не для широкого загалу , але дуже цікава думка . Було б краще зібрати групу однодумців і сформувати в конкретні цілі.
Які цілі у вас на думці?
В першу чергу сформувати групу активних підприємців які зможуть реально підвищувати стандарти життя в Україні.
Оресте крута стаття,надихає
Треба залишатись в Україні і не дозволяти звернути з правильного шляху
Так! Крок за кроком 🙂