Зараз всюди говориться про те, що людство стикнулося з небувалими проблемами. Хоча насправді пандемія не вперше відбувається, такі пандемії уже були в минулому. І знаєте що? Більшість з них якось обходили Україну. А, оскільки історія – це найкращий вчитель, то я б хотів розібратися у цій публікації як так сталося, та визначити чого нам можна очікувати.
*** Ця публікація доступна у таких форматах:
1) Відео з YouTube каналу.
2) Аудіо з подкасту,
Слухайте у: Apple Podcasts / Google Podcasts / Overcast / Spotify
3) Стаття у блозі…
***
Найбільші Пандемії в Історії
Чорна Смерть (1347-1353 рр.)
Це найбільша пандемія в історії людства, яка скосила щонайменше третину тогочасного населення Європи та й загалом поклала до 200 мільйонів людей у цілому світі. Старому Континенту знадобилося аж 200 років, щоб повернутися до попередніх демографічних показників. А деякі регіони відновлювалися впритул до кінця 19 ст.
В Європу чума потрапила через Шовковий Шлях зі Сходу та вперше була зафіксова у Кафі (тепер Феодосія), що у Криму. Звідти торговими кораблями хвороба перебралася в Італію та поширилася по континентальній Європі з Апеннінського півострову.
Не завжаючи на такий вражаючий масштаб, пандемія практично не торкнулася середньовічної Польщі, залишивши острівець здоров’я на карті Європи. Нагадую, що західна частина України тоді входила до складу Польського Королівства.
Як так вийшло?
Основною причиною вважається те, що тогочасна Польща була відносно ізольованою країною. Принаймні у порівнянні до інших західноєвропейських держав. Ось, наприклад, карта торгових шляхів того часу.
Але звичайно реальність пізніх середніх віків далека від сьогодення. Своєрідне «очищення» населення Чорною Смертю дало поштовх до переходу в новий епат розвитку людства – епохи Ренесансу.
Натомість значно більш наближеною до теперішньої ситуації стала наступна по масштабах пандемія…
«Іспанка» (1918-1920 рр.)
Епідемія грипу, що тривала з січня 1918 по грудень 1920 року мала винятково масштабні наслідки. Протягом трьох років ним перехворіли майже 500 мільйонів людей, що склало чверть тогочасного населення Планети. А кількість смертей перевищила людській втрати у Першій Світовій Війні та за різними оцінками сягала 18-50 мільйонів осіб.
Оскільки панедмія почалася потягом Першої Світової Війни, то багато смертей від хвороби могло бути списано на військові втрати. А ще для того, аби підтримати бойовий дух, поширення інформації про хворобу підпадало цензурі через військовий стан. Відповідно інформація про війну затьмарила таку катастрофу.
Винятком стала Іспанія, яка зберігала нейтралітет у війні. І саме іспанські газети почали першими публікувати інформацію про пандемію. Звідти і походить сама назва – Іспанський Грип. Від нього померло ~1-3% населення Планети.
Але на території постреволюційної Росії, де тоді якраз точилася війна за незалежність України, втрати склали всього ~0,5% населення. Знову ж таки, тутешні території були надто далекі від решти глобальних процесів, які почали активно розвивати у поствоєнному світі. А на наших теренах був такий хаос, що й сам вірус не розібрався що й до чого.
Звичайно протягом історії було купа інших пандемій. Але ситуація з Іспанкою значно ближча до теперішньої реальності. Люди уже активно пересувалися світом, а технологічний прогрес знаходився на відносно високому рівні.
***
РЕЗЮМЕ
Як би там не було, особисто я вважаю, що теперішня ситуація швидше за все не набуде аж настільки глобальної форми, як Іспанка. Адже сучасний рівень розвитку медицини знаходиться на значно вищому рівні, а жорсткість заходів щодо його попередження є безпрецедентними за всю історію.
Що ж стосується України, то зараз, поки я пишу цю статтю небо над Європою виглядє ось так.
Це при тому, що США й Італія уже перегнали Китай за кількість інфікованих, а решта західноєвропейський країн це зроблять протягом найближчих днів. Місяць чи рік тому ситуація з активністю повітряного транспорту виглядала так само, зберігаючи існуючі пропорції.
З одного боку сумно спостерігати, як ми постійно знаходимося осторонь, а з іншого – все викладене у цій статті дає підстави вважати, що пандемія Covid-19 не набуде такого поширення в Україні, як у західних державах.
Важливо продовжувати зберігати карантин та використовувати інші перевірені методи по боротьбі з поширенням хвороби, які ви уже багато разів чули.
Ось побачите. Все буде добре, хоча звичайно це неабияк вплине на економічну ситуацію. А для додаткового оптимізму та мотивації ось публікація про те, як я пережив попередню кризу та збираюся подолати цю.
А яка ваша думка з цього приводу? Будьте здорові ?
Да, у нас меньше связей с Европой, но при этом менталитет не позволяет людям “просто” сидеть по домам, носить маски и держать дистанцию 2 метра. Поэтому, несмотря на то, что сейчас заболевших еще не очень много, но у нас есть мужички, пьющие пиво под магазинами, бабульки на лавочках, и те, кто прилетает из-за границы и вместо карантина устраивает вечер встречи с друзьями…
Так би і було, якби люди, що прибувають з закордону були мудрішими, і погоджувались відсидіти в карантині 2 тижні. Але де ж там, Пасха на носі, треба готуватись. Якби от такі люди не були “самими мудрими”, які краще знають що робити, то відбулись би легким переляком. А зараз схоже що пік припаде якраз на середину квітня, а там Пасха, треба ж піти посвятити, і потім другий пік на кінець березня. Дай Бог карантин закінчиться в середині травня. Буду радий помились. Вже зараз люди забули чого їх вдома тримають — що це не канікули і не відпустка, а самоізоляція… вже ходять,… Показати більше »
Це все одно значно менші масштаби ніж потоки людей у Західній Європі.
В нас був шанс оминути долю країн західної Європи, але бобучка шанс просрав, впустивши 80 тисяч заробітчан без карантину. Десятки медичних працівників заражаються, бо не мають елементарного захисту.. Якщо на днях ситуацію не виправлять, доля Італії (а за менталітетом ми до італійців дійсно дуже схожі) буде нам за щастя.
Це все одно значно менші масштаби ніж потоки людей у Західній Європі 😉
Спасибо, легче стало..
Будь ласка 😉
Зараз якісь придурки це прочитають, подумають що їм нічого не грозить і поїдуть на майовки
Як не дивно, але 90% таки нічого не грозить, максимум – легке недомагання.
Дещо гірше – це шизонутися за пару місяців сидіння вдома.
Паралельно поклавши вже заздалегідь завалену клоунами економіку.
100% правильно розумієте ситуацію.
віруси були, є і будуть. Люди вмирають не від самого вірусу, а через слабкий імунітет. Середній вік померлих італійців -79років.
Відносно здорові люди можуть усі підхватити вірус. 4-7(12) днів йде виздоровення.
І я не розумію, щому маска-мийте руки-нікуди не виходьте є, а укріплюйте імунітет- нема)))
Це-не мої висновки(хоча і мої). Це з виступів адекватних лікарів світового рівня(українськи).
Я повністю підтримую Вашу історичну версію і маю ще таку:антисанітарія в громадських місцях сприяла виробленню в українців сильнішого імунітету,який стане нашим щитом від CoVid19.
В Африці ще веселіше з антисанітарією і екологією. І якось не схоже, щоб 40-50 років (так само як українські 65 років) середньої тривалості життя свідчили про сильний імунітет.
На рахунок імунітету й антисанітарії не дуже погоджуюсь
Поправка про Західну Україну, яка входила до складу Польщі.
Це не точне формулювання. Якраз в розпал чуми в Європі Польща завоювала протягом 10-15 років Галичину. Але Волинь і решта України, точніше Русі перейшла під владу Литовського князівства. Воно називалось Велике князівство Литовське, Руське і Жемайтійське.
Тобто тільки Галичина була завойована поляками. Решта ж українських земель продовжувала жити як Руська автономія.
Дякую за ремарку 🙂
Добрый день Орест.Приятно послушать и почитать собранные факты от умного человека.Еще бы пройтись по истории неоправданной паники в мире.Я думаю ,что если бы люди знали естественного или искуственного происхождения этот вирус-то знали бы как действовать.А этого мы не узнаем.
Світлана, це правда, що ліків немає від вірусів. Тому, що вони постійно мутують, щоби жити з нами(в нас). Тому, не витрачати час на ЩО то за вірус, а зміцнювати свій імунітет! (мити руки-пов’яка-це другорядне).
Більше слухайте медиків високо рівня(і не зацікавлених))
Бо, слабкий імунітет- тобі хана завжди.
Дуже цікава думка Як кажуть у нас в Галичині -Бог би з Вас говорив. Оресте. А час карантину – чудова нагода для духовного й інтелектуального зростання. І вийдемо ми з нього ще мудрішими. сильнішими і згуртованішими. І згинуть наші воріженьки. І ще втішимося ми тою віками вимріяною Україною.