Насправді я не планував відвідувати Мельбурн, але так сталося, що у зв’язку з пандемією COVID-19 багато планів було перетасовано. Візу в Нову Зеландію мені так і не дали. Тож довелося летіти відразу в Австралію.
Отже, я змінив квитки та з Катару взяв курс в одне із найкомфортніших міст у світі. Зрештою, навіть дещо і радий, що так сталося. Адже хтозна коли б я ще раз міг туди потрапити.
Отож, ця розповідь – про Мельбурн, звідки почалася наша подорож Австралією, вже 122 відвіданою країною світу.
Для початку, як завжди, невелике відео…
А далі стаття…
***
Почну з того, що протягом цілих семи років (2011-2017) Мельбурн перебував на першій позиції найкомфортніших для життя міст світу. Останніми роками його обскакав Відень.
А загалом варто зазначити, що найкомфорніші міста знаходяться в Австралії, Західній Європі, Канаді та Японії.
Серед вказаних на цій мапі я особисто побував у Торонто, Копенгагені, Відні, Токіо, Осаці, а також Сіднеї, про який невдовзі вийде окрема публікація.
Я проживаю у Львові, який вважаю відносно комфортним містом, хоча, звичайно, маємо тут ще багато чого покращувати. Тож, на основі власних спостережень, просто спробую показати, що робить Мельбурн настільки привабливим для життя.
***
Перші Враження
Як я зазначав, ми прилетіли з Катару. Переліт тривав майже 14 годин і після такого марш-кидка адекватно сприймати речі навколо доволі складно. На щастя, нас зустріли в аеропорту і повезли відсипатися в одне із околиць міста.
Вийшовши на вулицю наступного дня, я побачив цілком типову картину для англо-саксонського світу. Охайна спокійна вуличка з невеликими особнячками та припаркованими авто обабіч.
Де-не-де зустрічаються невеликі кондо.
Загалом десь так живе простий люд в Канаді, США та біле населення ПАР. Така собі провінційна Каліфорнія.
А це буквально за декілька вулиць місцевий хаб з магазинчиками та невеликим кафе, що нагадує фрагменти з Дикого Заходу.
***
Громадський Транспорт
От що відрізняє Австралію від решти вказаних країн, то це якісний розвинений громадський транспорт. Скажімо, в Каліфорнії без власного авто насправді складно хоч кудись рипнутися.
А тут станція міської електрички прямісінько під боком за 5 хв пішки від нашої хати. Поїзди курсують кожні 5-10 хв і за 20 хв ти уже в самому центрі міста.
Для коротшого пересування по місту найкраще користуватися трамваями, що є справжньою гордістю міста. До слова, мережа трамвайних ліній сягає 250 км, якою щороку користуються понад 200 мільйонів пасажирів, що є однм із найбільших показників у світі.
Трамвай – це своєрідний символ міста та усі мешканці цим дуже гордяться. А ще проїзд у центральній зоні абсолютно безкоштовний, що спонукає людей не пхатися на авто в центр.
Ось окреме відео про трамвайні мережі Мельбурна за моєю участю на каналі Залізні Магістралі.
А це схема мережі усього рейкового транспорту міста.
Як бачите, розвинений громадський транспорт є невід’ємною складовою комфорту життя у місті.
Також у Мельбурні густа мережа велосипедних доріжок та смуг, якими зручно і комфортно пересуватися містом.
Це все велосипедні доріжки.
***
Центр Мельбурна
Ви уже зрозуміли, як виглядають околиці міста. Тепер пропоную прогулятися центральною частиною.
Перше, що мене вразило, це велика кількість історичної забудови.
Річ у тім, що в другій половині 19 ст. Австралія переживала Золоту Лихоманку, яка за масштабами була навіть більшою, ніж у Каліфорнії. В результаті впродовж 1970-80 рр. Мельбурн був найбагатшим містом цілого світу.
Це породило безліч прогресивних рухів, серед яких і перше офіційне затвердження восьмигодинного робочого дня працівників.
Незважаючи на те, що люди перебувають в діловому центрі величезного мегаполісу, все якось спокійно та на розслабоні.
Абсолютно немає відчуття затиснення такого, як, скажімо, в Нью-Йорку.
Роками місто притягувало людей із цілого світу. Тут проживають десятки різних спільнот, серед яких, як і багато де, чітко виділяється китайський квартал.
На особливу увагу заслуговують місцеві провулки, які своїм символізмом уже починають змагатися навіть з трамваями. Десятки ревіталізованих колись закинутих провулків наразі перетворюють на осередки мистецтва і богемної тусовки.
Ті, що стартанули першими, зараз є фешенебельними пасажами…
… або ж просто класними залюдненими вулчиками, де приємно проводити час.
Також кожне комфортне місто, яке себе поважає, повинно мати мистецько-культурний центр. І Мельбурн тут, звичайно, на висоті.
Фото взяті зі статті Мартусі про мистецтво в Австралії. Рекомендую переглянути, якщо цікавитеся таким.
Це реально одне із найприємніших міст, в яких мені доводилося бувати.
***
Пляжі та Розваги
Ну яка ж Австралія без пляжів? Ще б пак. І хоча центр Мельбурна лежить у гирлі ріки, околиці міста на десятки кілометрів розтягнулися вздовж численних пляжів.
Все чудово доглянуто і можна собі лше уявити який це кайф жити в такій локації.
Найвідомішим, звичайно, є Брайтон Біч (не той, що на півдні Брукліна). Ви точно бачили десь в інтернеті ці кольорові господарські будиночки, які є ще однією візитівкою міста.
А поряд, уже ближче до центру, розкинулися багаті околиці міщан з будинками Вікторіанської епохи або більш нового періоду.
Пляжі тягнуться на десятки кілометрів і чим ближче до центру міста, тим стає все кучніше та веселіше.
Австралійці мають неписане правило “8 – 8 – 8”, що означає:
- 8 годин на роботу
- 8 годин на розваги
- 8 годин на відпочинок
І я не можу з ними не погодитися. А ось такі умови сприяють дотриманню таких принципів.
***
Наколо Міста
Жодне із комфортних міст не обмежується його кордонами. Звичайно, навколо є також багато всього цікавого.
За годину їзди на південь від міста знаходиться Philip island, крайня точка якого радше нагадує Азорські острови, ніж Австралію.
Звідси прямою лінією можна дістатися Антарктиди.
На це вказують гнізда пінгвінів, які облюбували ці терени.
Багато з цих пляжів придатні до серфінгу. Весь клаптик землі – лише для тебе. Не те, що на Балі.
В той же момент зацініть, наскільки детально регулюється кожен крок. На цьому знімку вказано коли і як можна вигулювати собак.
Нашій людині стільки правил не зрозуміти. Але вся фішка якраз і полягає у чіткому регламентуванню різних сфер життя до найдрібніших деталей. Це унеможливлює хаос.
До речі, багато людей, зокрема пенсіонерів, на постійній основі проживають у таких кемпер-хатинках. Це значно дешевше, ніж орендувати квартиру в місті. Мало хто доробляється до власного житла, що теж дивно.
***
В останній вечір перебування у Мельбурні ми скоштували м’ясо кенгуру, яке виявилося доволі непоганим.
Щиро вдячний Інні та Юрі за те, що запросили нас і показали це все. Пані Інна навчалася в школі з моєю мамою, а такі зв’язки – вічні. Ще побачимося.
***
РЕЗЮМЕ
Мельбурн не без підстави вважається одним із найкомфортніших міст для життя у цілому світі. Це у свою чергу кожного року приваблює тисячі людей. і цілком можливо, що зовсім скоро він пережене Сідней як найбільше місто Австралії.
У мене залишилися лише позитивні враження і ще добрий взірець того, куди варто рухатися містам в Україні. А наразі для затравки хочу сказати, що далі ми взяли напрокат кампервен і поїхали вздовж узбережжя власне до Сіднею.
Тож про все по черзі. Будьмо на зв’язку…
А Аліні та Юрі вдалося заробити на нормальне житло чи також живуть, як і мельбурнські пенсіонери?
Вдалося 🙂
Враховуючи те, що навряд чи пощастить побачити Мельбурн на власні очі, дуже пізнавальний та розгорнутий огляд. А ще маю питання: хто ж тоді живе у тих симпатичних будиночках на узбережжі та в місті, якщо так важко заробити на власне житло? І яке місто посідає 8 позицію серед найкомфортніших? Не знайшла його на інфографіці)))
Очевидно, що 7-8 місця розділили між собою Торонто і Токіо. Мабуть отримали однакову кількість балів і тому обом дали 7 місце 🙂
Як завжди, дякую, Оресте, за цікаву і надихаючу статтю. Мені дуже до душі ваш стиль написання: просто, аналітично, з гумором , зі справжніми фото та щирим досвідом. Респект!
Буду продовжувати 🙂
Класний огляд
Радий, що вам сподобалося 🙂